ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 15:19

1 Mart tutanakları, MHP’nin gündeminde


Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP), 1 Mart tezkeresinin kapalı oturum tutanaklarının açıklanmasına ilişkin grup önerisinin Meclis Genel Kurulu’nda reddedilmesinin ardından; MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, konunun peşini bırakmayacaklarını söyledi. Şandır, “1 Mart 2003’te yapılan müzakerelerin tutanaklarının açıklanmasını istiyoruz.” dedi.

    MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, TBMM’de yaptığı basın toplantısında dünkü Meclis Genel Kurulu’nda CHP’nin 1 Mart tezkeresinin kapalı oturum tutanaklarının açıklanmasına ilişkin grup önerisinin kabul edilmediğini hatırlattı.

    Şandır, “Bundan 10 yıl önce 1 Mart 2003 tarihinde TBMM, demokrasimiz önemli bir sınav verdi. Milletvekilleri kendi iradeleri ile burada bir karar aldı. Aldıkları kararın sonuçlarını bugün yaşıyoruz. Bu sebeple yarını tanzim etmekle sorumlu olan siyaset kurumu, milletvekilleri, siyasetçiler bugünün sebebi olan dünün gerekçelerini bilmek haklarıdır. O sebeple 1 Mart tezkeresinin reddedilmesi ile ilgili kapalı oturum tutanaklarının açıklanmasını talep ediyoruz. MHP olarak milletten alınan yetki ile ülkeyi yönetenlerin milletten saklayacakları hiçbir şeyin olmaması gerektiğine inanıyoruz.” diye konuştu.

    "İKTİDAR RAHATSIZ"

    Kapalı oturumda 99’u AK Parti milletvekili olmak üzere toplam 250 milletvekilinin hayır oyu verdiğini hatırlatan Şandır, şöyle devam etti: “Buradan soruyoruz, hayır diyen milletvekillerinin gerekçeleri nelerdi; evet diyen milletvekillerinin gerekçeleri nelerdi? AKP o gün verdiği kararın milletten saklanmasına gereklilik duyduğu yanlışı ve eksiği neydi? Milletten neyi saklıyorsunuz? 1 Mart tezkeresinin kapalı oturum tutanaklarının yayınlanmasını engelleyen AKP hükümetine ve grubuna soruyorum. O gün o verdiğiniz kararın milletten saklanması gereken ayıbı neydi? Bunu millete açıklamalısınız. Çünkü o gün verdiğini o karar bugün Türkiye Cumhuriyeti devletini İmralı canisini, PKK’nın ayağına düşürmüştür. O gün verdiğiniz o karar ile 10 yılsonunda bugün sanki mağlubiyeti kabul etmiş bir devlet görüntüsü ortaya koymaktasınız. Bugün yaptıklarınız yarın mutlaka sorgulanacaktır. Bugün yaptıklarınızın anlamının ortaya çıkması için dün verdiğiniz kararın gerekçesini millet bilmek istemektedir. Bunu millet adına sizden talep ediyoruz. MHP olarak bu meselenin peşini bırakmayacağız. 1 Mart 2003 tarihinde TBMM de Amerikan askerlerinin Türkiye’ne konuşlanmasını ve Irak’a gönderilmesi konusunda yapılan müzakerenin tutanaklarının açıklanmasını istiyoruz. Açıklamadığı takdirde 1 Mart 2003’te TBMM’de anlaşılıyor ki milletin aleyhine, bu ülkenin zararına bir takım kararlar alındı ki bugün bu iktidar bunların milletin bilgisine sunulmasından rahatsız oluyor.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER