ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 01:58

1. bölümündeki ilk 11 maddesi kabul edildi


TBMM Genel Kurulu'nda, Terörizmin Finansmanın Önlenmesi Tasarısı'nın 1. bölümü kabul edildi.
     Genel Kurul'da ''temel kanun'' olarak, iki bölüm halinde ele alınan tasarının, 1. bölümündeki ilk 11 maddesi kabul edildi.
     Tasarının ''Malvarlığının dondurulması/BM Güvenlik Konseyi kararları'' başlıklı 5. maddesi üzerinde AK Parti tarafından bir önerge verildi. Kabul edilen önergeyle, BM Güvenlik Konseyi'nin, 1267 ve 1989 sayılı kararlarıyla listelenen kişi, kuruluş ve organizasyonların tasarrufunda bulunan malvarlığının dondurulması kararlarına 1988 sayılı karar da eklendi. Bu kararlar, Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayımlanan kararıyla gecikmeksizin uygulanacak.
     Önergenin gerekçesinde, 1267 sayılı kararın, Taliban, Usame bin Ladin ve El Kaide'yle bağlantılı kişi ve kuruluşlara karşı, mal varlıklarının dondurulması dahil çeşitli yaptırımların (ülkeye giriş ve transit yasağı, silah satışı yasağı) uygulanmasını öngördüğü ifade edilerek, ''Söz konusu kişi ve kuruluşların listesi, Güvenlik Konseyi bünyesinde kurulan Yaptırımlar Komitesi tarafından hazırlanmakta ve sürekli olarak güncellenmektedir. Bu karar, 1988 ve 1989 şeklinde ikiye bölünerek iki ayrı karar alınmıştır. Tasarıda sadece l989 sayılı karara atıf yapılmış olması, BM Güvenlik Konseyi'nin diğer kararının uygulanamaması anlamına geleceğinden bu eksikliğin giderilmesi amacıyla bu önerge verilmiştir'' denildi.
     BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, tasarıyla kimsenin mal güvencesi olmadığını öne sürerek, ''Bu tasarıdan korku çıkar, hukuk çıkmaz. Bir taraftan müzakereyi sürekli seslendiriyorsunuz, diğer taraftan şark kurnazlığı yaparak yeniden mücadele yöntemi geliştiriyorsunuz'' diye konuştu.
     Oturuma ara veren Başkanvekili Meral Akşener, aranın ardından komisyon ve hükümetin yerinde olmaması üzerine birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER