ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 21:43

"1-2 ay içinde Anayasayı yapabilir"


TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi AK Parti'li Ahmet İyimaya, yeni anayasa çalışmaları ile ilgili, “Ciddi bir uzlaşma potansiyelinin tavan yapması halinde komisyon 1- 2 ay içinde bir anayasayı yapabileceğini düşünüyorum.” dedi.

Ahmet İyimaya, Vakıf 2000 tarafından TOBB Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi’ konulu panelde konuştu. İyimaya, “Yeni Anayasa girişimi bütün unsurları ile anayasa yapma zamanına işaret eden, vesayet gibi gölge etkilerin dahi olmadığı, demokrasi verileri bakımından tam sterilize bir zamana işaret ediyor. Başarabilecek miyiz? İnsanlara, toplumlara ,devletlere tarih her zaman randevu vermez. Tarihin randevu verdiğinin, randevu verme zamanının tam da içindeyiz.” diye konuştu.

Yeni Anayasa konusunda birinci sorumlunun siyaset kurumu olduğunu dile getiren İyimaya, “Olası bir başarısızlıkta soruya muhatap olacak cevap verecek olan da bizleriz. Şu anda şu dönem itibariyle başarmama şansımız yok.” dedi. Bu konuda üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarından da gelen çok sayıda taslak bulunduğuna işaret eden İyimaya, “Başarısızlığa mazeret üretemeyiz. Bana göre ciddi bir uzlaşma potansiyelinin tavan yapması halinde şu komisyonun 1 ay içinde, 2 ay içinde (şu sistem, bu sistem) bir anayasayı yapabileceğini düşünüyorum.” ifadesini kullandı. İyimaya aksi halde, siyaset kurumunun normal demokratik dönemlerde anayasa üretemeyeceği şeklindeki yaygın kanaatin meşruiyet kazanacağını aktardı.

Anayasa üretmediklerini ortak talebi keşfetmeye çalıştıklarını aktaran İyimaya, “Başkanlık sistemi telaffuz edildiğinde korkunç bir refleks var. Bu refleks haklı bir reflekstir. 150 yıldır uyguladığımız bir sistemden öbür sisteme geçiş cesur bir deneme. Devlete, üniter yapıya bir şey olur mu? Bu konularda kaygı duyulmaması mümkün değil. Bu kaygıyı biz de aynı derinlikte duyuyoruz ve önlemlerini geliştirmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

1982 Anayasası'nda tarif edilen modelin saf bir parlamenter sistem olmadığını kaydeden İyimaya, “Karma bir model olduğunu düşünüyorum. Hiçbir parlamenter modelde devlet başkanına, yürütme organını kuşatacak bir Devlet Denetleme Kurulu’nu, üstelik bazı alanları denetim dışında bırakan bir Devlet Denetleme Kurulu’nu tanımanız mümkün değil. 1982 Anayasası’nın barındırdığı kriz tuzaklarının ötesinde bürokratik egemenliği öne çıkaran, parlamenter sistemden sapan, yürütmenin kuşatıldığı bir parlamenter sistem olarak okuyorum.” ifadesini kullandı.

BAL: DİKTA ANAYASASI OLMAMALI

Komisyonun MHP’li üyesi Faruk Bal ise anayasanın milli irade ile yapılması gerektiğinin altını çizerek, “Anayasa dikta anayasası olmamalı. Dayatma anayasası olmamalı.” diye konuştu. Başkanlık, Yarı Başkanlık ve Partili Cumhurbaşkanlığı sistemine karşı olduklarının altını çizen Bal, “Türk Başkanlık Sistemi… Türk kelimesi ile sempati katmaya yönelik diktatörlüğe gidiştir.” dedi. AK Parti’nin hiçbir seçim beyannamesinde Başkanlık sisteminden bahsetmediğini, Parlamenter sistem diyerek oy aldığını belirten Bal, “Bu nedenle parti açısından söylüyorum, bu teklifin demokratik meşruiyeti de yoktur.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER