ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
OTO-MOTOTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Kasım 2016 Salı 11:42

"Kış lastiği değişimi son güne bırakılmamalı"

"Kış lastiği değişimi son güne bırakılmamalı"

LASİD Genel Sekreteri Ünsal: "Ticari araçlarda zorunlu hale gelen kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlayacak" "Kış lastiği değişimlerinin son güne bırakılmamasında fayda var" "Zorunluluk kapsamında olmasalar da binek araçlara da kış lastiği takılmasını tavsiye ediyoruz"


Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD) Genel Sekreteri Bahadır Ünsal, kış lastiği uygulamasının 1 Aralık'ta başlayacağını, ancak sürücülerin lastik değişimlerini son güne bırakmamalarında fayda olduğunu bildirdi.

LASİD Genel Sekreteri Ünsal, yaptığı yazılı açıklamada, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı genelgesiyle ticari araçlarda zorunlu hale gelen kış lastiği uygulamasının 1 Aralık'ta başlayacağını hatırlattı.

Gerekli önlemler alınmazsa kış aylarında araç kullanımının zor olduğunu ve risk taşıdığını belirten Ünsal, "Kışın lastiği kış lastiğidir. Kış koşullarında karlı ve buzlu yola özel olarak hazırlanan lastikler, daha fazla yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlayarak kazaları önemli ölçüde azaltır. Kış lastiği trafiğin akıcı ve güvenli olmasına katkı sağlar." dedi.

Kış lastiği farkındalığının son yıllarda önemli ölçüde arttığına değinen Ünsal, zorunluluk kapsamında olmasalar da binek araçlara da kış lastiği takılması önerisinde bulunduklarını söyledi.

Ünsal, "Mecburi olsun olmasın, trafiğe çıkan bütün araçlara kış lastiği takılmasını tavsiye ediyoruz. 1 Aralık yaklaşıyor. Kış lastiği değişimlerinin son güne bırakılmamasında fayda var." diye konuştu.

Kış lastiğinin 7 derece altındaki hava koşullarına uygun olarak tasarlandığını aktaran Ünsal, doğru lastiğin güvenli sürüşün baş şartı olduğunu, yanlış lastik seçimi ve kullanımının ise trafik kazalarına yol açabileceğini ifade etti.

 

- "Zincir, kış lastiğine alternatif değildir"

 

Bahadır Ünsal, kış lastiğinin özellikleri ve avantajlarına ilişkin şunları kaydetti:

"Kış lastiklerinin diş derinliği, yaz lastiklerine göre genellikle daha fazladır. Kış lastiklerinde desen doluluk oranı, standart lastiklere göre daha azdır. Böylece yol yüzeyindeki kar, buz, su, çamur gibi maddelerin oluklardan dışarı atılması daha kolay olur. Kış lastiklerinin sırt deseninde daha çok kılcal damarlı ve omuz bloklarının dişli bir yapısı vardır. Bu yapı, karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde ilave çekiş sağlar. Kış lastikleri özel karışımı sayesinde 7 derecenin altında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini korur. İçeriğindeki yüksek silika oranıyla, tutunma özelliklerini korur ve ıslak zeminde sürüş emniyetini artırır. 7 dereceden daha soğuk havalarda kış lastikleri kullanımıyla elde edilen fren mesafesi, gerek yaz lastiklerinden ve gerekse zincir takılmış yaz ya da kış lastiklerinden elde edilen fren mesafesine göre daha kısadır. Kış lastiklerine alternatif olarak gösterilen zincir kullanımı, araçların lastik ve mekanik aksamına zarar verdiği için sadece zorunlu durumlarda ve mümkün olan en kısa sürede kullanım için tavsiye edilmektedir."

Ünsal, kış lastiği alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin, "Kış lastiklerinin, otomobilinizin 4 pozisyonunda birden kullanılması gerekir. Araçta sadece 2 lastiğin kış lastiği olması, ani frenleme ve viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrolünü zorlaştırır. Kış lastiklerini yaz lastiklerinden ayırt edebilmek için yapısal farklılıklarının yanı sıra yanaklarındaki markalamaya dikkat etmek gerekir. Çamur&Kar (M&S), M+S ve Snowflake veya Snowflake sembollerinden herhangi biri lastiğin yanağında varsa kış lastiğidir." ifadelerini kullandı.

Kış lastiklerinin kullanılmadıkları dönemlerde uygun koşullarda saklanması gerektiğini vurgulayan Ünsal, tekrar araç altına takıldıklarında performans kayıpları yaşanmaması için lastiklerin ideal şartlarda muhafaza edilmesinin şart olduğunu dile getirdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER