ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
OTO-MOTOTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 12:26

İkinci el araç alacaklar dikkat

İkinci el araç alacaklar dikkat

Uzmanlar uyarıyor! Canını ve malını sevenler araç alırken bunlara dikkat etsin!


Türkiye Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı ve Samsun İkinci El Otomotivciler Derneği Başkanı Hasan Kahyaoğlu, ikinci el otomobil satın almayı planlayanları uyararak dikkatli olmalarını istedi.
Kahyaoğlu, ağır hasarlı araçların 'birleştirilerek' tekrar sisteme kazandırıldığını, bu durumun can ve mal güvenliğini tehlikeye attığını savundu.

'Ağır hasarlı araçlar ortadan kesiliyor ve iki araç birleştirilip ortaya bir otomobil çıkarılıyor' diyen Kahyaoğlu, 'Vatandaş bu araçları alıp çocuğunu, canını, malını onun içinde taşıyacak. Allah korusun aracın nerede ikiye, üçe bölüneceği belli değil. Bu konuyla ilgili bir çalışma var, inşallah yetkililer bu konuda sonuca ulaşır' dedi.

Sigorta şirketlerinden başlamak şartıyla önlem alınması gerektiğini vurgulayan Kahyaoğlu, 'Ağır hasarlı aracın tekrar sisteme kazandırılmasının yolları tıkanmalıdır' diye konuştu.

 

PROFESYONEL VE GÜVENİLİR FİRMALARA YÖNELMELİ

Tüketicilerin ikinci el araç alırken güvenilir ve profesyonel firmalara yönelmesi gerektiğini dile getiren Kahyaoğlu, şöyle devam etti:

'Vatandaş, aracında bir sorun çıktığında karşısında muhatap bulacağı firmalardan ikinci el aracı satın almalı. Samsun'da ikinci el oto galericileri sitesi kurduk. Amacımız sadece site yapmak değil, site bünyesinde bu sektörün alıcı ve satıcılarını bir çatı altında toplamak, ekspertiz raporu olmayan aracın satılmamasını sağlamak. Hem satıcıyı hem de tüketiciyi korumak. Satıcıyı kayıt altına alıyorsunuz hem de ekspertiz raporu olmayan bir aracı satmayarak vatandaş ile aranızda garantörlük sözleşmesi imzalamış oluyorsunuz. Ekspertiz raporu olmayan araçlar satılmamalı. Bu sayede tüketici aracını güvenilir yerden alacak. Bu, alıcı ve satıcı arasında daha resmi yoldan ve belirgin çizgide profesyonelce bir alışveriş anlamına gelir.'

Kahyaoğlu, Türkiye'de ikinci el piyasasında yılda yaklaşık 5 milyon araç satışının yapıldığını, akaryakıt fiyatlarındaki artışın vatandaşları dizel veya LPG'li araçlara yönlendirdiğini kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER