ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
OTO-MOTOTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Kasım 2014 Perşembe 12:14

Hyundai'ye rekor ceza!

Hyundaiye rekor ceza!

Güney Koreli otomotiv devi Hyundai, arabalarının yakıt verimliliğini olduğundan fazla gösterdiği suçlamasıyla 350 milyon dolarlık cezaya çarptırıldı.


ABD Adalet Bakanlığı ve Çevre Koruma Ajansı’nın yaptığı ortak basın açıklamasında, Hyundai Motor Group’a bağlı Hyundai ve Kia şirketlerinin belirlenen cezayı ödemeyi kabul ettiği ifade edildi.

2012'de Hyundai ve Kia tarafından üretilen 1 milyon 200 bin arabayla ilgili teknik bilgilerin yetkililere Temiz Hava Yasası’nı ihlal edecek şekilde yanlış bildirdiği ortaya çıkmıştı. İki şirket suçlamaları kabul etmişti. 350 milyon dolarlık cezanın 100 milyonunu ceza bedeli, 50 milyonunu ise gelecekte oluşabilecek kanun ihlallerini önlemek için ödenecek bedel oluşturuyor.

Söz konusu şirketler ayrıca Çevre Koruma Ajansı’na ibraz ettiği 4,75 milyon metrik ton sera gazı emisyon kredisinin karşılığı olan 200 milyon doları ceza bedeli olarak ödeyecek. Ceza, Obama yönetiminin Kasım 2013’te ilan ettiği iklim değişikliğiyle mücadele stratejisinin merkezindeki kanunlardan Temiz Hava Yasası kapsamında verilen en yüksek bedelli ceza olma özelliği taşıyor.ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER