ÖNE ÇIKANLAR :
OTO-MOTOTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Mayıs 2014 Perşembe 19:19

Ford direksiyonun başına geçti

Ford direksiyonun başına geçti

Ford Otosan’ın mevcut Gölcük Fabrikası’nın yanında yaptırılan Yeniköy Fabrikası'nın açılışı renkli görüntülere sahne oldu.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ford Otosan’ın mevcut Gölcük Fabrikası’nın yanında yaptırılan Yeniköy Fabrikası'nın açılışı ve yine aynı fabrikada üretilen Courier hafif ticari aracın banttan inidirilmesi törenine katıldı.

Erdoğan burada yaptığı konuşmada yerli otomobil ısrarını tekrarlayarak, “Yerli otomobil markası geliştirmemiz konusunda bir teklif, hatta ısrarım var. Tüm bu güzel gelişmeleri kendi otomobil markamızı oluşturarak taçlandırmak istiyoruz. Biz üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. İnşallah müjdeli haberler bekliyorum” dedi.

Ford Otosan Gölcük Fabrikası'nda düzenlenen törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ford Motor Company Yönetim Kurulu Başkanı William Clay Ford, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Koç Holding CEO'su Turgay Durak, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu katıldı.

Erdoğan Türkiye’de Ar-ge faliyetlerine önem verildiğini söyleyerek konuşmasına söyle devam etti:

“Otomotiv sektörünün önemli ismi Ford’un burada üretilen araçlarının Avrupa pazarında da olması bizi gururlandırıyor. Ar-ge faliyetleriyle de taktire şayan bir performansa sahip olduğunu görüyoruz. Türkiye'nin 2023 yılı hedefine yaptığı katkıyla Ford Otosan’ın önümüzdeki günlerde hep daha iyi sloganıyla yeni başarılar ortaya koyacağına inanıyorum. Bu fabrikanın yıllık 110 bin araç kapasitesiyle Ford’un yeni hafif ticari aracının dünyada tek üretim merkezi olması da başarıdır. Ford Otosan üretimle birlikte güçlü mühendislik hizmetiyle ülkemize katkılar sağlıyor."

‘YERLİ OTOMOBİL”

Başbakan Erdoğan konuşmasında daha önce yine bir açılış töreninde yerli otomobil konusunda düşüncelerini söylediğini belirterek şöyle dedi:

"Yerli otomobil markası geliştirmemiz konusunda bir teklif, hatta ısrarım var. Yerli otomobil markasında ortaya bazı itirazlar koyuluyor. Artık bunları birer birer ortadan kaldırıp bu işin altyapısını kuruyoruz. Biz tasarlayan ülkeler arasına Türkiye’nin girmesini istiyoruz. Türk zeka ve işgücüne, tasarımcısına, mühendisine, bu işi başarma noktasında yapacağımıza inanıyoruz. Özel sektörlerin Ar-Ge faliyetlerini destekliyoruz. Örneğin Türk Standartları Enstitüsü tarafından Bursa’da bir otomotiv test merkezi kuruldu. Tüm bu güzel gelişmeleri kendi otomobil markamızı oluşturarak taçlandırmak istiyoruz. Biz üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Ülkemizde geliştirilen ve üretilen her araç bizim için gurur kaynağıdır. Otomotivdeki mevcut üretimiz ile kendi markamız birbirini destekleyek birşekilde olacak. İnşallah müjdeli haberler bekliyorum."

"2023 HEDEFLERİNE ULAŞACAĞIZ"

Başbakan Erdoğan konuşmasında dünya ekonomik krizle mücadele ederken kendisinin “Kriz bizi teğet geçecek” dediğini, ancak kendisiyle birilerinin dalga geçtiğini de belirterek, “Ama hamdolsun benim değim gibi Türkiye dengelerini yeniden sağlayarak rekor büyüme oranlarını yükselten bir ülke oldu. Biz 2023 yılı hedeflerimizi ilan ettiğimiz de buna da inanmayanlar vardı. Türkiye 2023 hedefleri yolunda adım adım ilerliyor. Ülkemizin Cumhurbaşkanlığı seçimleri başta olmak üzere hedeflerini yakalayacğından ve 2023 hedeflerine ulaşacağından eminiz" diye konuştu.

"TAŞ KOYMAK İSTEYENLER HEP KAYBETTİ"

Başbakan Erdoğan, “Türkiye’nin tekerinin önüne taş koymak isteyenler hep kaybetmiştir. Bundan sonra da kaybetmeye devam edecektir. Kutlu yürüyüşte yanımızda olanlar kazandı ve kazanmaya devam edecek. Biz bugüne kadar milletimizle birlikte yola çıktık ve milletimizle birlikte geleceğe yürüyoruz. Milletimizden aldığımız güç ve yetkiyle ülkemizin geleceğini inşa ediyoruz “ diyerek konuşmasına söyle devam etti:

“Son 1 yıl sıkıntılı geçti. Gezi olaylar, 17 ve 25 Aralık darbe girişimleriyle Türkiye’de ekonomik istikrar ciddi şekilde tehdit edildi. 30 Mart bunların hepsine cevap verdi. Milletimizin istikrar ve huzur istediğini milli iradeye sahip çıktığını gösterdi. Şu anda Soma’da yaşanan kazanın ardından sokakların bir daha hareketlendirmeye çalışıldığını görüyoruz. Tüm bu saldırılar benim şahsımdan öte güzel ülkeme, bu saldırılar Türkiye'nin imajına yönelik saldırılar. Bu saldırılar 77 milyonun ekmeğine, emeğine ve Türkiye'nin ekonomisine kastedilen saldırılar. Bizim artık enerjimizi bu tür tahriklere, tuzak ve kumpaslara değil 2023 hedeflerine ulaşmamız gerekiyor. Hükümet sandık dışı yollarla yıpratılmak istendiğinde başta iş dünyası ve herkes zarar görecektir."

FORD; 'TÜRKİYE KAZANÇLI ÇIKTI'

Törende konuşan Ford Motor Company Yönetim Kurulu Başkanı William Clay Ford, “Doksan yıla yakın bir süredir Ford ile Koç arasındaki ilişki hız kesmeden güçlenmeye devam etti. Bu iki şirket arasında ortaklıktan öte bir şey var, o da; her ikisi de en baştan güçlü bir gelecek vizyonuna sahip iki büyük aile işletmesinin bir araya gelmesi. Bu, otomotiv endüstrisinde duymaya alışık olmadığımız uzun soluklu ve başarılı bir ortaklık. Bu başarı ancak güven ve saygı ile elde edilebilecek bir birliktelik. Türkiye’de yatırımlar yaptık, ancak bunun da ötesinde sağlam bir dostluğa yatırım yaptık ve bundan hepimiz; Ford, Koç ve Türkiye, kazançlı çıktık" dedi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER