ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
OTO-MOTOTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2014 Salı 01:26

En moda araç ATV

En moda araç ATV

Son yıllarda araziye çıkanlar ve aksiyon sevenlerin en çok tercih ettiği ATV'lerin özelliklerini biliyor musunuz?


Naime Gündüz- YAZETE.COM

Bir hevesle alınan ATV (arazi araçları) bir süre sonra bir kenara atılıyor ve heves olarak kalıyor. Ali Şen'in torunu Alp Şen'in ATV aracıyla kaza geçrimesiyle tekrar gündeme gelen ATV araçlarını kullanma yaşı 17'dir. A2 ehliyeti olan herkesin sahip olacağı araç vergilendirmede ise 1300cc altı jip muamelesi görüyor.

İşte ATV araçların merak ettiğiniz soruları forum sayfasından  Byte101 Teğmen adlı kullanıcının bilgisi ışığında sunuyoruz. 

1- ATV’ler on road ve off road olarak 2 ye ayrılıyor. On Road modeller faturaları ile birlikte trafiğe uyumluluk ve yeterlilik belgesi ile teslim edilirler. Uyumluluk belgesi, bu araçların emisyonlarının, teçhizatlarının ( Arka dikiz aynaları, sinyaller, fren lambası ve diğer tüm aydınlatma ekipmanlarının) mevcut ve yeter miktarda oldugunu bunların mühendisler tarafından onaylandıgını gösteren belgedir. Bu belge olanlara on road olmayanlara off road denir.

2- Off road modeller trafiğe kesinlikle çıkamazlar. (çıkmaları için ilgili makine mühendislerinden bir proje çizilirse, ve bu eksik donanımlar tamamlanırsa ve oda tarafından onaylanırsa trafiğe çıkabilme ihtimali vardır. ihtimal diyorum çünkü bu evrakları her trafik şubesi uygun görmüyor, denenmiştir, örnekleri vardır)

3-On road olan her atv trafiğe çıkabilir. Ancak kesinlikle ve kesinlikle trafik tescili yapılmalı ve üzerinde plakası olmalıdır. Trafik tescili yapılabilmesi için uyumluluk belgesi, faturası ve ilgili vergilerin öndemiş olması gerekir.

4-Kanuni gibi bazı markaların aynı atvleri hem on road hemde off road olarak sattığını görebilirsiniz. Bunun amacı sadece arazide kullanmak isteyenleri ÖTV ödemekten kurtarmaktır. Plaka çıkarmaları gerekmediği için ötv ödenmez haliyle on road 3500tl iken off road olanı 2800TL den satılır. Ama trafiğe çıkamaz.

5-On road atv ile trafiğe çıkabilmek için, A2 sınıfı ehliyetinizin olması şarttır, bununla birlikte mecburi takılması gereken birde kask vardır. Plakanız atv nizde, Ruhsatınız cebinizde, kaskınız kafanızda ve muayeneniz tam ise ise sizi cumhurbaskanı gelse yine yolunuzdan alıkoyamaz.

6-Gelelim vergilendirme mevzusuna: arkadaşın birisi demişki bu araçlar ruhsatta arazi aracı diye geçiyor.
 

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER