ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
OTO-MOTOTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Temmuz 2014 Pazar 13:44

Belgesiz ve rehbersiz acentelere para cezası

Belgesiz ve rehbersiz acentelere para cezası

ARO sıkı denetimlerle belgesiz, rehbersiz seyahat acenteleri ile korsan rehberlere göz açtırmıyor.


Antalya Rehberler Odası(ARO) sıkı denetimlerle belgesiz, rehbersiz seyahat acenteleri ile korsan rehberlere göz açtırmıyor.

6326 Sayılı Kanun'un 8/2. maddesi hükmüne göre kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olan ARO, yine aynı kanunun 7/7. maddesi gereğince kaçak rehberlere karşı düzenli denetim yapıyor. ARO Başkanı Hasan Uysal, yaptığı açıklamada, haziran ayı içinde il merkezi ve ilçelerde kaçak rehberlere karşı sıkı denetim yaptıklarını söyledi. Antalya Düden Parkı, Düden Başı, Cumhuriyet Meydanı, Alanya Kalesi, Dim Mağarası, Seyir Tepesi, Manavgat Şelalesi, Beşkonak Köprülü Kanyonu, Taşağıl, Külliye Camii, Demre Kilisesi, Myra, Kemer Limanı, Phaselis, Yanartaş, Teleferik, Kumluca Şahin Tepesi, Kaş-Elmalı yol kavşağında denetim yaptıklarını belirten Uysal, denetimlere Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden görevlilerin de katıldığını ifade etti. 6-12 Haziran tarihleri arasında Alanya, Manavgat, Kemer bölgelerinde yapılan denetimlerde 6 adet belgesiz rehberlik ve rehbersiz tur faaliyeti ve 1 adet sözleşmeyi yanında bulundurmamadan tutanak tanzim edildiğini belirten Uysal, 17-18 Haziran tarihlerinde Kaş ve Demre bölgelerinde yapılan denetimlerde 4 adet rehbersiz tur faaliyetinden tutanak tanzim edildiğini kaydetti.

Yine 20-27 Haziran tarihleri arasında Antalya, Alanya, Manavgat ve Kemer bölgelerinde yapılan denetimlerde 20 adet belgesiz rehberlik ve rehbersiz tur faaliyeti, 3 adet sözleşme yapmadan tur yapmaktan tutanak tanzim edildiği bilgisini veren Uysal, yapılan denetimler sonucunda 26 adet belgesiz rehberlik ve rehbersiz tur faaliyeti, 4 adet rehbersiz tur faaliyeti, 3 adet Sözleşme yapmadan rehberlik faaliyeti, 1 adet sözleşmeyi yanında bulundurmadan rehberlik faaliyeti olmak üzere toplamda 34 tutanak tanzimi yapıldığını söyledi. Belgesiz rehberlik ve belgesiz acentecilik yapanların haklarında idari para cezalarının uygulanması için resmi yazı ile İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne bildirildiğinin altını çizen Uysal, rehbersiz tur ve rehber-acente hizmet sözleşmesi yapmadan tur düzenleyen acenteler haklarında Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğüne raporlanmak üzere İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne tutanaklarının gönderildiğini kaydetti.

Uysal, denetimlerle ilgili uygulanan idari para cezalarıyla ilgili şu bilgileri verdi: "Belgesiz rehberlik yapanlar için 1618 sayılı Kanunun 30. maddesi gereğince 2 bin 240 lira para cezası. Belgesiz veya rehbersiz tur yapan acentelere 1618 sayılı Kanunun 27. maddeleri gereğince bin 500 lira para cezası. Belgesiz acentecilik için 2 bin ile 5 bin lira arası para cezası. Sözleşmesiz çalışan rehbere 6326 sayılı Kanunun 5. maddesi gereğince disiplin ve üç günlük taban ücretten az olmamak koşulu ile para cezası. Sözleşme yapmadan rehber çalıştıran acenteye 1618 sayılı Kanunun 27. maddesi gereğince bin lira para cezası uygulandı."

Denetimlerin aralıksız süreceğini belirten Uysal, tarihi ören yerlerinde kaçak rehberlerle ilgili denetimleri artırdıklarını ve turizme zarar veren tüm unsurlara karşı kararlı mücadele edeceklerini kaydetti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER