ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
OTO-MOTOTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2016 Salı 13:39

Anadol 50'nci yaşını kutluyor

Anadol 50nci yaşını kutluyor

Ford Otosan, Türkiye'nin ilk yerli ve seri üretim aracı Anadol'un hattan inişinin 50'nci yılını kutluyor.


Şirketten yapılan açıklamaya göre, ilki 19 Aralık 1966'da üretilen ve üretimi 1984'te son bulan Anadol, Ford Otosan'a dünya klasik otomobil literatüründe yer almanın gururunu yaşatıyor.

Anadol'un 50 yıllık hikayesi, Rahmi Koç ve Bernar Nahum'un Otokoç Ankara binası önünde gördükleri araçla başladı. Rahmi Koç'un İsrail'deki üretici şirkete yaptığı seyahatin ardından teknolojinin asıl sahibi İngiliz Reliant firmasını ziyaret etmek üzere Vehbi Koç, Bernar Nahum ve Rahmi Koç, 15 Mayıs 1964'te İngiltere'ye gitti.

Yaklaşık 2 yıl sonra 18 Ocak 1966'da İngiltere'de hazırlanan Anadol'un ilk prototipi Türkiye için yola çıktı. Anadol Türkiye'ye gelir gelmez Sanayi Bakanlığından onayını aldı ve seri üretim için İstanbul'daki Otosan fabrikasında üretim hattına çıktı.

Vehbi Koç'un yerli otomobil üretme hayali 19 Aralık 1966'da gerçeğe dönüştü ve Anadol, Türkiye'nin ilk yerli seri otomobili olarak üretim bandından indirildi. Adını belirlemek için gazeteye verilen ilanın ardından Otosan'a 150 bin mektup ve 2 binden fazla isim önerisi geldi. Bu isimler arasında en beğenilenler "Anadol", "Anadolu" ve "Koç" oldu. 10 Ekim 1966'da isim olarak "Anadol" seçildi.

Anadol A1, Türkiye'nin ilk ralli otomobili olarak tarihe geçerken, Anadol Ralli Takımı ise Türkiye'nin ilk ralli takımı oldu. Renç Koçibey, Demir Bükey, İskender Atakan, Claude Nahum, Mete Oktar, Şükrü Okçu, Serdar Bostancı, Romolo Marcopoli ve İskender Aruoba, Anadol A1'in ünlü ralli pilotları arasında yer aldı.

Doğduktan 2 yıl sonra 1968'te Anadol A1, Türkiye'nin ilk resmi rallisi olan 1.Türkiye Rallisi'nde Renç Koçibey ve Demir Bükey'i birincilikle taçlandırdı. İskender Aruoba ise 1968 Avrupa-Afrika-Asya Rallisi'ne katılarak Anadol A1 ile büyük başarı kazandı. Super Touring Coupe veya "Süper Türk Canavarı" unvanlarıyla tanınan ilk yerli spor otomobili Anadol STC-16 ise 1990'lı yılların başına kadar ralli pilotlarının tek favorisiydi.

Anadol'un üretim hikayesi, Türkiye'nin şartları ve halkın ihtiyaçlarına göre üretilen toplam 93 bin 188 adet araçla sonlandı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER