ÖNE ÇIKANLAR :
OTO-MOTOTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2012 Pazar 13:55

7,5 milyon kişi 'cep'ten öğrendi

7,5 milyon kişi cepten öğrendi

İkinci el oto almak isteyenler kısa mesajla aracın sabıkalı veya hasarlı olup olmadığını, poliçe ödemelerinin tam olarak yapılıp yapılmadığını öğrenebiliyor.


İkinci el oto almak isteyenler kısa mesajla aracın sabıkalı veya hasarlı olup olmadığını, poliçe ödemelerinin tam olarak yapılıp yapılmadığını öğrenebiliyor. Sigorta Bilgi Merkezi TRAMER tarafından geliştirilen Otokontrol 5664 Sorgulama Servisi ile 2 yılda 7,5 milyon kişi ikinci el aracın hasar geçmişini, kaza tutanağını ve mağdur bilgilerini cepten öğrendi. Sürücüler bu sistem sayesinde oto tamircileri verdiği yüzlerce liralık kontrol parasından kurtuldu.

Sigorta Bilgi Merkezi'nin hazırladığı 'Otokontrol 2011–2012' raporuna göre 2 yılda 7,5 milyon vatandaş aracının durumunu cepten öğrendi. Rapora göre, 2012 yılı ilk 9 ayında 3 milyon 831 bin 57 kişi otokontrol sistemini kullanarak araçlarının durumunu sordu. En fazla sorgulama yapılan ay ise 522 bin 84 ile ağustos ayında gerçekleşti.

Projede, servis ücretleri 2 ile 3 lira 60 kuruş arasında değişiyor. İkinci el araç alacaklara büyük kolaylık sunan Otokontrol 5664, tüm operatörlerden kullanılabiliyor. Tüm operatör kullanıcıları ikinci el araçlarının hasar geçmişini (pert olup olmadığı dahil), kaza tutanağını, mağdur bilgilerini, kasko ve trafik poliçelerini ayrı ayrı sorgulayabildiği gibi sahip olduğu tüm sigortalarını mesaj yoluyla saniyeler içerisinde öğreniyor.

Sistemden faydalanmak isteyenler araçlarının plakasını yazarak 5664'e mesaj gönderiyor ve birkaç saniye içerisinde aracın hasar durumu hakkında bilgi alıyor. Ya da TC kimlik veya vergi kimlik numarasını yazarak 5664'e mesaj gönderiyor ve birkaç saniye içerisinde sahip olduğu tüm araçların sigortalarını öğreniyor. Abonelik gerekmeden sadece mesaj yoluyla araç sorgulaması yapmayı sağlayan Otokontrol 5664'ün vergiler dahil servis ücretleri Turkcell, Vodafone ve Avea'da aynı oranda.

ARAÇ BİLGİLERİNE NASIL ULAŞILIYOR?

Hasar bilgisi sorgulama: HASAR yazıp boşluk bırakıp plakayı yazmak ya da sadece plakayı yazıp tüm operatörlerden 5664'e göndermek gerekiyor. Hasar bilgileri, 2003'ten itibaren sigorta şirketleri tarafından yapılan kasko trafik sigortası hasar ödemeleri ile sınırlı. Servis ücreti 3 lira 60 kuruş. Kaza bilgisi sorgulama: KAZA yazıp boşluk bırakıp ardından plakayı yazıp 5664'e göndermek yeterli. Bedeli 2 lira 80 kuruş. Aynı zamanda ikinci el araçların hasar geçmişi (pert olup olmadığı dâhil), kaza tutanağı, mağdur bilgileri, kasko ve trafik poliçeleri ayrı ayrı sorgulanabiliyor. Projede ücretlendirmeler şöyle; "Hasar 3,6, kaza 2,8, trafik 2,4, kasko 2,4 ve mağdur 2 lira."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER