ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
MEDYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 22:50

Yine hatalı soru skandalı

Yine hatalı soru skandalı

Bilgi yarışmalarındaki ‘bilgi kirliliği’ olanca hızıyla devam ediyor. Ama izleyicilerin gözünden kaçmıyor.


Star TV'de yayınlanan ve Selçuk Yöntem'in sunduğu Büyük Risk yarışmasındaki hatalı soruları Sabah'ın tv yazarı Yüksel Aytuğ köşesine taşıdı.

İşte Yüksel Aytuğ'un köşesindeki o bölüm...

Hafta geçmiyor ki, bir bilgi yarışmasında hatalı soru ve yanıtlar yer almasın. Okurumuz Burçak Önder de yarışmalarda rastladığı tuhaflıkları sıralamış:

“Sevgili Yüksel Bey, merhaba. Birkaç gündür size yazmak istediğim bir konu var. Büyük Risk adlı yarışmanın sıkı takipçilerindenim ama özellikle tarih sorularında birçok kez yanlışlık yapıldığını fark ettim. (Sosyal bilgiler öğretmeni olduğum için daha çok ilgimi çekiyor) Örneğin; birkaç hafta önce Fatih Sultan Mehmet’in oğlunu sordular ve yarışmacının ‘Yavuz Sultan Selim’ cevabı doğru kabul edildi.

Halbuki Fatih’in tahta çıkan oğlu 2. Bayezid’dir ve Yavuz da onun oğludur. Geçen hafta da Atatürk’ün ünlü ‘Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!’ emrini hangi tarihte verdiği sorulmuştu ve yarışmacının ’9 Eylül’ cevabı doğru kabul edilmişti.

Oysa ki Mustafa Kemal bu emri, 1 Eylül’de Afyon’da vermiştir. Bu tarz hatalar; bir izleyici olarak hem beni, hem öğrencilerimi rahatsız etti. Selçuk Yöntem’i severek izliyoruz ama umarım bir daha böyle hatalarla karşılaşmayız.”

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER