ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
MEDYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 16:57

Taraf'ta şok istifa! Oral Çalışlar da gitti!

Tarafta şok istifa! Oral Çalışlar da gitti!

Taraf gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Oral Çalışlar, görevinden istifa etti.


Taraf Gazetesi ile ilgili dünden beri gelen karışıklık haberlerinin ardından, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Çalışlar, bugün istifa ettiğini duyurdu. Çalışlar, istifasına gerekçe olarak gazetenin sahibi Başar Arslan'ın kendisine haber vermeden Yazı İşleri Müdürü Kurtuluş Tayiz'i görevden almasını gerekçe gösterdi.

İşte Oral Çalışlar'ın istifa açıklaması:

Taraf gazetesinden istifa ettim açıklamamı sizlerle paylaşıyorum:

Taraf gazetesinden istifa ettim

“Ama”sız barışın gazetesi olduk...

1 Şubat 2013 tarihinde başladığım Taraf gazetesi genel yayın yönetmenliğinden istifa ettim.

“Akil insanlar” heyetiyle Kastamonu gezisindeyken, gazetenin sahibi Başar Arslan, bana danışmadan ve haber vermeden, Yazı İşleri Müdürü Kurtuluş Tayiz'i görevden aldı. Ben de kendisine bu yaptığının görevime ve yazıişlerine müdahale olduğunu, kabul etmeyeceğimi söyledim. O gün istifa ettim, adımı künyeden çıkarttırdım. Bilgim dışında adım künyeye yeniden koyuldu.

Ben Başar Arslan'ın müdahaleci tutumundan vazgeçmesini beklerken, o Genel Yayın Koordinatörü Markar Esayan'ı da görevden aldı.

Taraf gazetesi benim yönetimimde ve yazı işlerindeki arkadaşların dirayetli çalışmalarıyla, “çözüm ve barış süreci”ne kararlı destek vermek; kadın konusunda, ötekileştirilen kesimler konusunda pozitif ayrımcılığa özen gösterebilmek için elinden geleni yaptı.

Çok sayıda yazar gazeteye yeniden döndü, aramıza yeni yazarlar katıldı. Gazetedeki arkadaşlarımla tam bir uyum içinde çalıştık. İlan geliri ikiye katlandı. Satışlar arttı.

Yazarlarımızın önemli çoğunluğu, barış sürecine yürekten destek verdi.

Gazetedeki krizin, Türkiye'de belirginleşen yeniden saflaşmanın bir parçası olduğunu, bir diğer ifadeyle söylemek gerekirse, “barış süreci” konusundaki farklı yaklaşımlardan kaynaklandığını söyleyebilirim. Hükümetin adımlarını tehlikeli bulan kesimler, çatışmaların bitmesinden endişe eden bir ruh hali içine girdiler.

Taraf'ın da bu açıdan onların endişe ve rahatsızlıklarına sözcülük etmesini isteyenler, gazeteye müdahale ettiler. Gazete, yazı işleri ve ben; tam bir uyum içinde, “ama”sız olarak barışı savunmakta ısrarlı olduk.

İşin esası, bu bir barış karşıtı operasyondur...

Bunca patırtının altında yatan asıl gerçek budur

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER