ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
MEDYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 14:54

"Sağolsun Yazete gereken cevabı vermiş"

"Sağolsun Yazete gereken cevabı vermiş"

Türkiye, Odatv'nin provokasyon kokan 'Yezid' haberini Yazete'den öğrenmişti. Gazeteci Yazar Sevilay Yükselir Yazete'ye köşesinden teşekkür etti.


YAZETE.COM - ÖZEL İÇERİK

"Odatv'den görülmemiş provokasyon!" başlığı ile Yazete.com'da yer alan haber ses getirmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında A Haber kanalında yayınlanan Yüzde Yüz Siyaset programına katılan AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner'in bir dil sürçmesini Alevi Sünni çatışmasına dönüştürecek bir biçimde sunan Odatv, görülmemiş bir provokasyona daha imza atmış oldu.

Eski milletvekili, köşe yazarı Nazif Okumuş'un da katıldığı Sevilay Yükselir'in moderatörlüğündeki programda hararetli tartışmalar yaşandı. İşte o anlardan birinde Metiner “Yezid’le Hüseyin karşı karşıya geldiğinde bizim tavrımız Hüseyin'den yanadır” diyecek yere “Yezid’le Hüseyin karşı karşıya geldiğinde bizim tavrımız Yezid’den yanadır” dedi. İşte bu sözü günler sonra keşfeden Odatv, manşetinden "DÖRT DÖRTLÜK YEZİD" başlığı ile vermişti.


METİNER'İN DİL SÜRÇMESİ VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN...


Dil sürçmesi olduğu her halinden belli olan olayı kasıtlı olarak, "AKP'nin politik tutumunu özetlemeye çalışıyor." sözleri ile 'Metiner bilerek söyledi' vurgusu yapan Odatv, Alevi Sünni ayrışmasının hatta çatışmasının çıkması için nasıl bir gayret içinde olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştik.

İşte bu sözde habercilik gerçekte ise provokasyon haberciliğini ilk Yazete.com duyurmuştu. Odatv'nin hedefindeki isim olan AK Partili vekil Mehmet Metiner'se bu haber sonrası ilk kez Yazete.com'a konuşmuş ve "Farkında bile değilim. Konuşmacılar bile farkına varmadı. Bırakınız yezide, babası Muaviye'ye bile sevgi duymamış biriyim. Kerbela denildiğinde yüreği parça parça olan lime lime olan biriyim. Bin tane Yezid'i HZ. Hüseyin Efendimizin bir tek tırnağına bile değişmem." sözleri ile kendisini savunmuştu.

SEVİLAY YÜKSELİR: "DÖRT DÖRTLÜK YEZİD ASIL SİZSİNİZ!"

İşte bu haber sonrası Odatv'ye en büyük tepki Sabah Gazetesi yazarı Sevilay Yükselir'den geldi. Sosyal medyada tepkisini sert sözlerle dile getiren Yükselir bu yapılanı 'alçaklık' olarak nitelendirdi. Bununla da yetinmeyen Yükselir, "Dört dörtlük 'Yezid' asıl sizsiniz!" başlığı ile konuyu köşesine taşıdı.

Köşesinden haberi ilk duyuran Yazete.com'a teşekkür eden Yükselir şunları yazdı:

Bugün "Hesap Aleviler üzerinden yapılıyor" uyarılarıma itiraz edenlerin gözüne sokmak istiyorum Aleviler'i kışkırtmaya çalışanların kimler olduğunu ve bunu nasıl becerdiklerini!
İnanın ben bile farkına varmamışım.

Ben değil sadece, moderatörlüğünü yaptığım A Haber'deki \%100 Siyaset programının o günkü yayınında olan hiçbir konuğum varmamış.

Suriye üzerine yapılan hararetli bir tartışmanın sonunda, tam da ben programı kapatmak üzereyken Gazeteci Nazif Okumuş'a "Yezid'le Hüseyin karşı karşıya geldiğinde bizim tavrımız Hüseyin'den yana olur" diyeceği yerde, "Yezid'den yana olur" deyivermiş AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner. Dili sürçmüş yani...
Düşünün söz konusu program tarihi 31 Mayıs! Yani nerdeyse 50 gün geçmiş üzerinden.

Ama alçaklıkta, namussuzlukta sınır tanımayan bildik birileri 3 gün önce aldılar o programdaki o dil sürçmesi olayını, ağzından kan damlayan bir Başbakan Erdoğan fotoğrafı eşliğinde manşetlerinden; "Dörtlük dörtlük yezidim!" diyerek okurlarına sundular.

Ben de meseleyi karanlık odakların, karanlık haber üretme merkezi olan söz konusu sitenin, çoğunluğu Alevi olan okurları Twitter'da şahsıma saldırıya geçince öğrendim. "Yahu n'oluyor?" deyip internete girince ise okuduklarım karşısında şoka girdim!

Haberde resmen provokasyon yapılıyordu ve aleni bir yalan üzerinden göstere göstere Aleviler kışkırtılmaya çalışılıyordu. Gerçi sağ olsun... "www.yazete.com" adlı haber sitesi karanlıkların efendisinin sahibi olduğu, karanlık odacılara gereken cevabı vermişti ama ben yine de yazmak istedim. Çünkü meselenin karanlık odacıların yazdığı gibi olduğuna inanan ve maalesef ahmaklıkta sınır tanımayan birileri hâlâ şahsıma hakaret ve küfür içeren tweetlerle, e-maillerle saldırmaya devam ediyor.

İkna olmayacaklar biliyorum ama ben yine de bu konuda bir iki kelam etmek istiyorum.

Değil yönettiğim bir programda, bulunduğum herhangi bir ortamda dahi hiç kimse benim yanımda; "Yezid'le Hüseyin karşı karşıya geldiklerinde benim tavrım Yezid'den yana olur!" diyemez! Diyenin alnını karışlarım bu BİRRRRR!!!

İki... Bırakın Yezid'le Hüseyin karşılaştırılması yapılmasına tahammül göstermeyi, "Yezid" için "yok sahabedir, yok mümindir, yok Müslümandır" türünden laflara bile müsamaha göstermem! Epeyce bir zaman önce "adamın" biri etti böyle bi laf da tepkim karşısında ne diyeceğini bilemeyip bastı gitti bulunduğumuz ortamdan!

Üç! Eğer farkına varsaydım o günkü programda o dil sürçmesinin, o an düzeltmesini isterdim Metiner'den. Ama dedim ya varamamışım! Bağırış, çağırış arasında ben programı kapatma derdindeyken olan olmuş ve Metiner bile ne dediğinin farkına varamamış. Bu dediğimde ne kadar gerçekçi ve samimi olduğumu görmek isteyenler bi zahmet programın arşivlerine girip bir göz atsınlar ve görsünler nasıl çıkmış Metiner'in o laf ağzından!

Dört! Kimse tasalanmasın, İslamiyet'i ele geçirmek için Yezid'in Müslümanları nasıl kışkırttığını, onları birbirine nasıl kırdırdığını ve Kerbela'da Hz.

Muhammed'in soyunu, sopunu yok etmek için nasıl bir acımazsızlık ve alçaklık sergilediğini iyi biliyorum. Eğer bugün birilerini "Dört dörtlük Yezid" ilan etmek filan gerekirse, inanın o kişi Mehmet Metiner olamaz! "Dört dörtlük Yezid" olsa olsa ancak bu topraklar üzerinde, huzur içinde yaşama gayreti veren Alevileri sokağa çekip, onları Sünnilerle karşı karşıya getirme gayesiyle kalem oynatan alçak karanlık odacılar ve onların kuyrukçuları olur!

NOKTA! 

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER