ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
MEDYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Mayıs 2014 Perşembe 16:13

Medya'nın Soma tek gündemiydi!

Medyanın Soma tek gündemiydi!

Soma'daki maden faciası yazılı ve görsel basında hem Türkiye hem de dünya gündemindeki yerini aldı.


Türkiye, tarihinin en büyük maden felaketlerinden birini Soma’da yaşadı. Ülkeyi yasa boğan kazanın etkileri devam ederken, yaşanan gerginlikler de medyanın gündeminin başlıca belirleyicisi oldu.

Medya Takip Merkezi (MTM) tarafından yapılan araştırmaya göre, 13 - 20 Mayıs tarihleri arasında TV kanalları yayın sürelerinin ağırlıklı bölümünü Soma ile ilgili haberlere ayırdılar.

Yazılı basında Soma ile ilgili en çok haber yayınlayan gazete Hürriyet olurken; görsel basında ise haber adedi ve süresi bakımından en çok yayın yapan kanal NTV oldu. Soma’daki maden faciasını birçok yönden ele alma yoluna giden yayınlar, maden işçilerinin kurtarılması çalışmalarını an be an takip ederek kamuoyunu bilgilendirdi.

İşçilerin yaşam öyküleri haberlere konu yapılırken, Soma’da yaşanan çeşitli gerginlikler gündemin farklı bir boyutu olarak basında yer aldı. Ayrıca çeşitli kesimlerden tanınmış isimlerinin olaya karşı duyarlılıkları ile destek ve yardımları da haberlere konu edildi.

Arama kurtarma çalışmalarının sona ermesiyle medyanın Soma gündemi, sorumlular hakkında başlatılan soruşturmalar etrafında şekillenmeye başladı. 

Yayınların büyük kısmı, olay yerinden yapılan canlı yayınlar, kazanın nedeni ve sonuçlarına ilişkin tv programları, köşe yazıları ve haberlerden oluştu. Soma’daki maden kazası, sadece Türkiye'de değil tüm dünya basınında geniş yankı buldu.

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER