ÖNE ÇIKANLAR :
MEDYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 18:25

Manisa'da yayın yapan televizyon sayısı 4 olacak

Manisada yayın yapan televizyon sayısı 4 olacak


- Bütün Avrupa ile birlikte Türkiye’nin de geçiş yapacağı dijital yayıncılık döneminin ilk adımı atıldı. Bu kapsamda yerel TV lisansı alabilmek için gerçekleştirilen sıralama ihalesine Manisa'dan biri mevcut 4 basın yayın kuruluşu katılarak frekans alma hakkı kazandı. Frekans alan yayın kuruluşları 2 yıl içerisinde yayına geçmek zorunda. Diğer üç televizyonun da yayına başlamasıyla Manisa’da yayın yapan televizyon kanalı sayısı 4 olacak.

Frekans alan yayın kuruluşu temsilcileri konu hakkında bilgi vermek için Ufuk Plaza’da basın toplantısı düzenledi. Burada yayın kuruluşu temsilcileri adına konuşan Vuslat Özel Radyo TV AŞ (Mesir TV) Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Nalçakan, RTÜK’ün ön gördüğü takvime göre Manisa’nın 2014 Mayıs ayında dijital yayıncılığa kademeli olarak geçmeye başlayacağını ve 2015 Mart’ında bütün televizyonların dijital sisteme geçmiş olacağını söyledi. Dijital yayıncılıkta 4 televizyonun 4’ünün de Manisa il geneli yayın yapacağını dile getiren Nalçakan, 2014 Mayıs’ına kadar sürecek geçiş döneminde isteyen televizyonların karasal analog yayın yapabileceğini kaydetti.

Dijital karasal yayıncılığa geçiş sürecinde Türkiye genelinde başlangıçta 370 verici antenin kurulmasının beklendiğini dile getiren Nalçakan, “Anten sayısına bağlı olarak yapılacak 300-350 milyon Euro’luk yatırımla mevcut analog televizyon yayınları, yerini yüksek görüntü ve ses kalitesine sahip ‘sayısal karasal yayın’a bırakacak. Herhangi bir antene gerek duymadan izlenebilecek sayısal karasal yayın için televizyon modeline bağlı olarak USB bellek boyutlarındaki aparat veya set üstü cihazlar kullanılacak. Kapalı alan erişim özelliği sayesinde evin dışında herhangi bir antene gerek duymadan sinyal alınmasına imkan tanıyan sayısal karasal yayınla, Türkiye'de televizyon yayıncılığında yeni bir dönem başlayacak. Karasal sayısal yayın lisansı ihalesi mevcut televizyon yayıncılığına temel olarak ciddi bir değişiklik getirecek. Yayıncılık teknolojisi değişecek, analog olan yayınlar dijitale dönecek. Mevcut analog yayınlar 2015 yılı Mart ayından itibaren son bulacak. USB büyüklüğünde olan alıcılar veya set üstü cihazların kullanılmasıyla birlikte kullanımda olan milyonlarca adet çanak anten devre dışı kalacak.” dedi.

Karasal sayısal yayınların set üstü cihaz takılarak eski televizyonlarla da izlenebileceğini aktaran Nalçakan, sözlerine şöyle devam etti: “Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından 2006 yılında Cenevre'de gerçekleştirilen Bölgesel Radyo Komünikasyon Konferansı'nda, katılımcı ülkelerin karasal sayısal yayıncılığa geçmeleri ve 2015 yılı itibarıyla analog yayınları sonlandırmalarına karar verildi. Bu karar çerçevesinde Türkiye'de de karasal sayısal yayıncılığa geçiş için çalışmalar başladı ve hala devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye'nin karasal sayısal yayın standardı DVB-T2, sıkıştırma tekniği MPEG4 olarak belirlendi. Karasal sayısal yayın frekans planı ve uygulama takvimi hazırlandı. Buna göre, sıralama ihalesi 2013 yılında tamamlanacak ve bir süreç dahilinde karasal sayısal yayınlara geçilecek. İhale süreci devam ediyor. 2015 yılının Mart ayına kadar analog ve karasal sayısal televizyon yayınları eş zamanlı olarak sürdürülecek. Mart 2015 itibarıyla analog yayınlar tamamen sonlandırılacak ve karasal sayısal televizyon yayıncılığına tam geçiş sağlanacak.”

Bundan sonra görsel medya açısından büyük bir gelişim yaşanacağını belirten Nalçakan, “Bugüne kadar Manisa’daki tek yayın kuruluşu olarak ayakta duran ETV’ye üç yeni TV kanalı daha eklenmiş olacak. Böylece görsel yayınlar zenginleşecek, tatlı rekabet sektöre kalite getirecek. Büyükşehir olacak Manisamıza bu değişim ve gelişimin çok faydalı olacağına inancımız tamdır. Bu tarihi süreç ülkemize ve Manisamıza hayırlı uğurlu olsun.” diye sözlerini tamamladı.

İhale sonucunda Manisa’da sıralama şu şekilde gerçekleşti: RTF Radyo TV Yay. AŞ (Manisa TV), Vuslat Özel Radyo TV AŞ (Mesir TV), Hiraş Radyo Yayıncılık A.Ş. (Radyo Hiraş TV), Erdinç Yayıncılık AŞ (ETV). C
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER