ÖNE ÇIKANLAR :
MEDYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ekim 2014 Pazartesi 13:21

Kült filmde kullanılan motosiklet 1,35 milyon dolara satıldı

Kült filmde kullanılan motosiklet 1,35 milyon dolara satıldı

Sinema tarihinin kült filmlerinden "Easy Rider"da "Captain America" karakterini canlandıran Peter Fonda'nın kullandığı motosiklet, açık artırmada 1,35 milyon dolara alıcı buldu.


ABD'nin California eyaletindeki "Profiles in History" müzayede evi, 1969 yapımı filmin simgesi haline gelen Harley-Davidson marka motosikletin oldukça çekişmeli bir açık artırmanın ardından adının açıklanmasını istemeyen bir koleksiyoncu tarafından satın alındığını açıkladı.   

Gaz deposunun üzerinde Fonda'nın imzasını taşıyan özel yapım motosiklet, filmde ufak bir role sahip olan aktör Dan Haggerty'e aitti. Haggerty'nin sattığı motosiklet, en son emlakçı Michael Eisenberg tarafından satın alınmıştı.  

Motosiklet, filmin ardından 12 yıl Iowa eyaletindeki Ulusal Motosiklet Müzesinde sergilenmişti. 

Açık artırma öncesi motosikletin, filmde kullanılan araç olmadığı ileri sürülmüştü. Teksas'ta yaşayan Gordon Granger, orijinal motosikletin kendisinde olduğunu iddia etmişti. 

"Easy Rider"

Bağımsız sinemanın en önemli örneklerinden biri kabul edilen "Easy Rider", 1969'da yönetmen Dennis Hopper tarafından Hollwood'un stüdyoya bağımlı projelerine alternatif olarak çekilmişti. Hopper, Peter Fonda ve Jack Nicholson ile filmin başrollerini paylaşmıştı. 

Motosikletleriyle ABD'yi bir uçtan bir uça gezen iki hippinin öyküsünü anlatan film, "En İyi Senaryo" ve "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" dallarında Oscar'a aday gösterildi ve Amerikan Film Endüstrisi'nin "100 Yıl, 100 Film" listesinin 88. sırasında yer alıyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER