ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
MEDYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2014 Perşembe 13:25

Hapis cezası RTÜK'ü sevindirdi

Hapis cezası RTÜKü sevindirdi

İlaç olmayan ürünlerin hastalıkları teşhis ve tedavi ettiği yönünde reklam yapanlar ile bu ürünleri imal edenlere getirilen hapis cezasının caydırıcı olması bekleniyor.


 Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkan Vekili Hasan Tahsin Fendoğlu, ilaç olmayan ürünlerin hastalıkları tedavi ettiği yönünde reklam yapanlara getirilen hapis cezasına ilişkin, "Hapis cezası olmasaydı gıda takviyesi ürünler konusunun çözülmesi mümkün değildi. Verdiğimiz idari para cezaları caydırıcı olmuyordu. 6 aylık çalışma sonucunda kanun çıktı, RTÜK olarak çok sevinçliyiz" dedi.

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 18 Ocak'ta yürürlüğe girmesiyle radyo ve televizyonlarda, ilaç olmamakla beraber hastalıkları teşhis ve tedavi ettiği yönünde herhangi bir ürünün reklamının yapılması suç olurken ürünün satışını, pazarlamasını veya reklamını yapanlar hapis ile cezalandırılacak. Getirilen hapis cezasının bu konuda yaşanan sıkıntıyı ortadan kaldırması bekleniyor.

Başkan Vekili Fendoğlu, AA muhabirine, gıda takviyesi, bitkisel ürün ve bitkisel ilaç adı altında ürün tanıtımı ve satışıyla ilgili uzun süredir mücadele ettiklerini söyledi.

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un, 5 gün önce Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Fendoğlu, bu yasayla ilaç olmayan ürünlerin hastalıkları teşhis ve tedavi ettiği yönünde reklam yapanlar ile bu ürünleri imal edenlere 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 500 bin lira para cezası verilebileceğini kaydetti.

Laboratuvarda tedavi vasfı olmadığı kanıtlanan ürünler için öngörülen hapis cezasının 3'te bir oranında artırılabileceğine dikkati çeken Fendoğlu, medya kuruluşlarının bu konuda daha dikkatli olmasını istedi.

"İŞİMİZIN YÜZDE 77'Sİ BUNLARLA İLGİLİYDİ"

Fendoğlu, bu konuda sıkıntının giderilmesi için RTÜK olarak, Sağlık Bakanlığının yanı sıra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile çalışma yürüttüklerini vurguladı.

Gıda takviyesi ürünlerin kullanımına bağlı olarak felç ve ölümle sonuçlanan olayların yaşandığına işaret eden Fendoğlu, "Bu ürünlerin reklamlarıyla ilgili RTÜK'e çok sayıda şikayet yapıldı. RTÜK İzleme Dairesi Başkanlığı ve hukuk müşavirliğimiz bitkisel ürünlerle ilgili düzenledikleri raporlar nedeniyle adeta bloke olmuştu" ifadesini kullandı.

Başkan vekili Fendoğlu, bazı kişilerin Malta ve İngiltere'de kurdukları televizyonlardan gıda takviyesi ürünler için, "Hastalıkları tedavi eden ürün" şeklinde yayınlar yaptığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bizim 3 yıllık işimizin yüzde 77'si bunlarla ilgiliydi. RTÜK'te son 3 yılda 2 bini aşkın karar çıktı. Bu çok büyük bir rakam. Bizim cezalarımız 11 bin lira gibi düşük bir cezaydı. Hapis cezası olmasaydı, gıda takviyesi ürünler konusunun çözülmesi mümkün değildi. Verdiğimiz idari para cezaları caydırıcı olmuyordu. 6 aylık çalışma sonucunda torba kanun çıktı, RTÜK olarak çok sevinçliyiz. Bitkisel ve gıda takviyesi ürünler çok büyük oranda azalacak."

"KANUNLARDA BOŞLUK VARDI"

Fendoğlu, gıda takviyesi ürünlerin reklamına değil, bu ürünlerin ilaç gibi sunulmasına karşı olduklarını dile getirerek, "Bu işin 100 milyon doların üzerinde bir ticaret hacmi var, çok güzel para kazanılıyor. Gıda takviyelerine karşı değiliz ama bu ürünler ilaç gibi sunulmamalı. Kanunlarda boşluk vardı" diye konuştu.

"RTÜK'TE OLMAYAN YETKİ, REKLAM KURULUNDA VAR"

"Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun" kapsamında kurulan Reklam Kurulu'nun mayıs ayında devreye gireceğini vurgulayan Fendoğlu, "El koyma, arama ve geçici kapatma yetkisi Reklam Kurulu vasıtasıyla gelecek. RTÜK'te olmayan yetki, Reklam Kurulunda var. Kurulun, tüketiciyi aldatıcı vasfı nedeniyle reklamı geçici olarak durdurma yetkisi olacak" şeklinde konuştu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER