ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Çok Bulutlu
MEDYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2014 Çarşamba 23:32

Eren Türkmen'in ses getiren projesi

Eren Türkmenin ses getiren projesi

Eren Türkmen ile proje hakkındaki röportajın tamamı haftaya burada


Geçtiğimiz sene ilk adımını attığı medya dünyasında, lokomotifi olduğu projelerin zirveye ulaşmasında büyük katkıları bulunan Eren Türkmen, Türkiye dizi sektörünün kaderini tamamen baştan yazacak yeni projesi için yapım şirketleriyle resmi görüşmelere başladı.

"Yazmak için yaşamak, yaşamak için yazmak" ve "Varlık ve yokluk tamamen görecelidir" gibi ünlü mottoların sahibi Türkmen; yazarlık, senaryo yazarlığı, proje kurucusu ve proje lokomotifliği alanında yapım şirketlerinin dikkatlerini çekmeyi şimdiden başardı.

PROJENİN DETAYI

"Arman" adı verilen Türkçe dizi projesinin haftalık yayınının; maksimum ulaşacağı sürenin 55 dakika olması planlanıyor. Dizi; Ekonomik sebeplerden ötürü 13 yaşında ailesiyle birlikte ABD'nin Florida eyaleti Lakeland bölgesine göç eden Arman karakterinin oldukça zorlu geçen 10 senenin ardından İstanbul'a dönüşüyle başlıyor. ABD'de bulunduğu süreçte teknoloji alanında kendisini haddinden fazla geliştirmiş olan Arman'ın karmaşık ve bir o kadar da ilginç hayat hikayesi Eren Türkmen'in kaleminden ekranlara yansıyacak.

Evinde iki ay içerisinde gerçekleştirdiği teknolojik sistemlerden kendisinden başka hiç kimsenin haberi yoktur. Hükümetlerin bu sistemleri öğrenememesi için fazlasıyla özen gösteren Arman, tasarladığı üstün bilgisayar sayesinde suç işlemeye meyilli kişileri, suç anından saatler önce görebilmektedir. İstanbul'da tasarladığı üstün bilgisayarın mikro işlevlisini de 18 yaşında ABD'de tasarlamış olan Arman, şehirlerdeki tüm kameraları bir sistem üzerine oturtmayı başarmış ve yaşanacak olayları bu üstün bilgisayar sayesinde yaşanmadan önce görebildiğini farketmiş bir deha. Bunun yanında acımasız ve hiç de alışık olunmadık tarzda bir katil.

ARMAN'IN İLGİNÇ HİKAYESİ

Çocukluğundan bu yana gerek ABD'de gerekse Türkiye'de yaşanan olaylarda hukukun yetersiz kaldığını ve birilerine peşkeş çekebilmek için bir araç olduğunu farketmesi, suçluların elini kolunu sallayarak sokaklarda gezebildiğini görmesi, onları yeniden hukuka teslim etmek yerine tamamen kendisinin ilginç yöntemleriyle yok etmeye iten sebeplerden yalnızca bir tanesi. Şehirde kısa zamanda efsaneye dönüşecek olan Arman, dizideki tüm azılı suçluların korkulu rüyası haline gelecek. Kimliğini ve gerçek yerini herkesten saklamayı başaran Arman, dönem dönem yaşadığı psikolojik travmalardan ötürü de merhamet türevi tüm duygularını ve dürtülerini yitirmiş bir canavar. Bu psikolojik sorunlarını insanlara faydalı olması adına kullanmak istemesi ise Arman'ı iyilik timsali bir canavar haline getiriyor.

Aşk hayatı bir hayli hareketli olan Arman, herkesten olduğu gibi; bir küsüp bir barıştığı sevgilisinden de bazı gerçekleri saklayabilmeyi başarmalıdır. Normal insanlar gibi davranabilmesi için sevgilisinin yanında olması gerektiğini bilmektedir, belki de onunla kısa zaman içerisinde evlenmeyi başarabilmelidir. Ailesinin yanında olmaması şimdilik Arman'ın daha rahat hareket etmesini sağlayacak olsa da; zaman içerisinde ailesi de Türkiye'ye dönecek, çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalacak ve bu zorluklardan kurtulmayı başarmaya çalışacak. Tüm duygularını ve dürtülerini kaybetmiş, hiçbir şeye sevinemeyen ve hiçbir şeye de üzülemeyen bir genç adamın hayat yolculuğunu hep birlikte izleyeceğiz. Arman'ın Türkiye'de fazlasıyla popüler olmasına hiç şüphe duyulmamakla beraber; tüm dünyada da yayınlanabilmesi için resmi görüşmeler halen devam ediyor. Oyuncu kadrosunun geniş bir yelpazede olacağı belirlendi. Proje kurucusu Eren Türkmen'in senarist koltuğunda kendisine yardımcı bir ekip oluşturup oluşturmayacağı ise henüz net olarak bilinmiyor.

ARMAN'I TANIYALIM

Sık sık monolog yöntemi kullanılacak olan dizide, Arman'ın kendi iç sesinden bazı ifadeleri;

"Maktülün katlini izlemek yerine, katili maktül etmek gerekir."
"Hiç kimseye karşı sevgi besleyemiyorum, bu yüzden hiçbir zaman pişman olamıyorum."
"Bir bilgisayar uzmanı değilim, hiçbir şeyin uzmanı değilim, çünkü benim kim olduğum iyi insanların hala öldürülebildiği gerçeğini hiç değiştirmiyor."
"Şimdi de onu çok seviyormuş gibi yapmalıyım, elini tutmak çok etkili bir yöntem olabilir."
"Kendimi tanıyamıyorum, hukuku tanımamı istiyorlar."
"Herkes hayatlarının belli dönemlerinde hatalar yapabilir, benim en büyük hatam da; bunu onların yüzüne vurmakta bu kadar gecikmiş olmam."
"Normal bir insan gibi görünebilmek için neden başkalarını da yanımızda bulundurmamız gerekir, yalnızlık toplumda neden anormalliktir, hiç anlayamayacağım."
"Bilgisayarlar kimseye her şeyi göstermez, ben sadece kimsenin yapamadığı zorbalığı yapıyorum."
"Sevmek; benim bildiğim gibi bir şey ise sanırım sadece ailemi seviyorum. Sevgilimi de seviyor olabilirim, emin değilim."
"Kameralar insan hayatını kolaylaştırdığı kadar zorlaştırıyor da. Mesela seni bu kameralar sayesinde birazdan öldüreceğim."
"Hiç kimsenin her şeyi olmak istemiyorum çünkü bu büyük bir saçmalık."
"Öldüğünde hiç kimseyi mezarlara ikişer ikişer koymuyorlar."
"Bir gün hayatın anlamını çözmem gerektiğini hissedersem; jübilemi seninle yapacağım." 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER