ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
MEDYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Nisan 2014 Pazartesi 12:31

Bu haber Uğur Dündar'ı şoke etti

Bu haber Uğur Dündarı şoke etti

Yasemin Dündar'a ait kişisel yurt geçiş çıkış bilgilerini ele geçirmek suçundan hapis cezası alan 3 polisin hakkında yeni karar...


Gazeteci Uğur Dündar'ın eşi Yasemin Baradan Dündar'a ait kişisel veri niteliğindeki yurt giriş çıkış bilgilerini hukuka aykırı olarak ele geçirmek suçundan 1 yıl hapis cezası alan 3 polisin mahkumiyet kararı Yargıtay'ca bozuldu.

Oy çokluğu ile alınan kararda polislerin eyleminin kişisel verileri ele geçirmek olarak değerlendirilemeyeceği ifade edildi. Yasemin ve Uğur Dündar çiftinin avukatı Vural Ergül, “Muhaberat devleti mi oluyoruz kaygılarının yüksek sesle dile getirildiği günümüzde Yargıtay'ın bu kararı açıkça polis devletine kapı açmaktadır” dedi.

Milliyet'te yer alan habere göre; Davalık olan iddia, Savcı Zekeriya Öz ve yardımcılarının Ergenekon soruşturmasının ikinci iddianamesinde “Uğur Dündar'ın eşi Yasemin Baradan Dündar'ın sık sık yurtdışına çıktığı” yönünde bir e-maile yer vermeleri üzerine gündeme gelmişti. Uğur Dündar, bunun üzerine iddianamenin açıklandığı 25 Mart 2009 akşamı star haber'de, ailesiyle ilgili konulara iddianamede yer verilmesini sert bir dille eleştirmişti. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nda görevli polis memurları Mustafa Yılmaz, Nesip Söylemez ve Nilüfer Ozap hakkında “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek” suçlamasıyla dava açılmış, 3 polis memuru 1'er yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Yargıtay 12. Ceza Dairesi ise polis memurları hakkındaki 1 yıllık hapis cezası kararını bozdu. Bozma kararında “Herkes tarafından bilinen veya kolaylıkla ulaşılması ve bilinmesi mümkün olan kişisel bilgiler, yasal anlamda 'kişisel veri' olarak değerlendirilemez” denildi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER