ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
MEDYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2013 Cumartesi 01:13

BBC'den NTV'yi bitiren karar!

BBCden NTVyi bitiren karar!

NTV'nin BBC Türkçe Servisi'ne koyduğu Gezi Parkı sansürü elinde patladı...


NTV Gezi Parkı politikası kanalın ulusal değil uluslararası prestijini de yerle bir etti.

BBC tarafından yapılan açıklamada NTV ile yapılan ortaklığın askıya alındığı duyuruldu.

NTV'NİN BBC SANSÜRÜNÜN BEDELİ AĞIR OLDU

NTV, BBC Türkçe Servisi Bülteni'nde yer alan Gezi Parkı ve medya konulu haberi sansürleyerek adeta kendini ipini çekti. Bültenin yüzü olan Selin Girit, sansür nedeniyle BBC'nin durumu değerlendirdiğini açıklamıştı. Girit'in açıklamasından kısa süre sonra ise dünyaca ünlü medya devi NTV ile olan ortaklığını askıya alındığını ilan etti.

KARARI KÜRESEL HABER DAİRESİ BAŞKANI AÇIKLADI

BBC Küresel Haber Dairesi Başkanı Peter Horrocks, BBC Türkçe'nin ''Dünya Gündemi'' programını yayımlamayan NTV'yle ortaklığın askıya alındığını açıkladı. Horrocks, BBC Türkçe'nin tarafsız ve dengeli haberciliğinin bbcturkce.com üzerinden devam edeceğini vurgularken sosyal ağlar ile takipçilerine ulaşmaya devam edeceklerini duyurdu.

Peter Horrocks'un açıklaması şöyle:

''BBC, NTV'nin bugün yayımlanmak üzere hazırlanan Dünya Gündemi programını yayımlamama kararı üzerine NTV'yle ortaklığını derhal yürürlüğe girmek üzere askıya almıştır.

BBC'nin yayıncılığına herhangi bir müdahale kesinlikle kabul edilemez. Türkiye'deki durumun uluslararası kaygı yarattığı bir dönemde BBC'nin tarafsız yayıncılık hizmeti bütün okurları, izleyicileri ve dinleyicileri için yaşamsal önem taşımaktadır.

BBC Türkçe, Türkiye'deki gelişmeler de dahil olmak üzere dünyada olup bitenleri izleyip, bütün platformlarda okurları, izleyicileri ve dinleyicilerine tarafsız, dengeli haberler ve analizlerle aktarmayı sürdürecektir.

BBC Türkçe'nin televizyon programı internet sitesi bbcturkce.com üzerinden izleyicilerine ulaşmaya devam edecektir.

BBC Türkçe ayrıca okur ve izleyicileriyle sosyal medya ortamında Facebook ve Twitter üzerinden de iletişim kurup, bu platformlardan farklı görüşleri aktarmayı sürdürecektir.''

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER