ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
MEDYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 10:58

Basın kartı değişiyor!

Basın kartı değişiyor!

Sahte basın kartı kullanımının önüne geçmek için BYEGM kartları değiştiriyor.Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), gazetecilerin basın kartlarını değiştiriyor.

Resmi Gazete’deki değişiklikle basın kartlarının tertip, dizgi ve baskı bakımından yenileriyle değiştirilmesine karar verildi. Bu kararın alınma nedeni ise şu şekilde duyuruldu:

“Bu karar, esas mesleği gazetecilik olan ve geçimini sadece bu yolla temin eden basın mensuplarının çalışmalarını kolaylaştırmak, basın kartlarının sahtelerinin kullanılmasının önüne geçmek ve medya kuruluşlarının basın kartlarının değiştirilmesi yönündeki taleplerini karşılamak amacıyla alınmış, BYEGM tarafından uluslar arası standartlarda yeni basın kartları hazırlanmıştır.

Yatay olarak düzenlenen yeni basın kartlarında; basın mensubunun dijital ortamda alınan fotoğrafı, kişiye özel seri numarası ve kan grubu yer alacak, vergisel işlemlerin TC kimlik numarası ile takip edilmesi nedeniyle artık işlevi kalmayan vergi kimlik numarası bölümüne ise yer verilmeyecektir.”

Asıl mesleği gazetecilik olanların 05-15 Nisan 2013 tarihleri arasında başvuruları alınacak ve başvuruları müteakip yeni kartlar düzenlenmeye başlanacaktır. Mevcut basın kartları ise 15 Mayıs 2013 tarihinden itibaren geçersiz olacaktır.

Mevcut basın kartlarının yenilenebilmesi için, basın kartı beyannamelerinin, halen basın kartı taşımaya devam edenlerden Yönetmelikte belirtilen şartları haiz olanlar tarafından, 05 Nisan 2013 tarihinden itibaren Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün internet sitesinden (www.byegm.gov.tr) elektronik ortamda doldurulması gerekmektedir. Beyannamelerin doldurulması işlemleri için nihai tarih 15 Nisan 2013'tür. Basın mensuplarının fotoğrafları da aynı internet sitesindeki ilgili bölüm kullanılarak yüklenecek ve beyannameye eklenecektir. Yüklenecek fotoğrafların 4,5x6 cm ebadında, yeni-son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir.

Halen, Basın Şeref Kartı, Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı taşıyan basın mensuplarının da, beyannamelerini, yine yukarıda belirtilen internet sitesinden ve aynı usulle doldurmaları gerekmektedir.
 

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER