ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
MEDYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 19:52

Anadolu basını özendirme yarışması genişletildi


Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından Anadolu basınının gelişmesine katkıda bulunmak, yerel medya mensuplarının çalışmalarını desteklemek ve yerel basında kaliteyi yükseltmek amacıyla düzenlenen 'Anadolu Basını Özendirme Yarışması'nın kapsamı genişletildi. Bu yıl düzenlenecek yarışmada internet haber sitesi, televizyon haberi ve radyo programı alanlarında da ödüller dağıtılacak.

Bunların yanında geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen yerel haber, makale-yorum (politika-ekonomi-kültür-turizm-spor), mizanpaj, araştırma, röportaj, fotoğraf ve Türkçenin doğru kullanımı (dergi) dallarında ödüllerin dağıtılmasına ise devam edilecek.

Ayrıca yurt dışında günlük veya haftalık Türkçe yayın yapan yazılı basında görev yapan gazeteciler 'Türkiye’nin tanıtımı' ile 'Türkçenin doğru kullanımı' dallarında Büyükelçilikler, konsoloslukları ve basın müşavirlikleri aracılığıyla yarışmaya başvurabilecek.

Radyo programları dalında ise yarışmacılar haber programları (belgesel, kültür-sanat, eğitim, sağlık vb. konularda halkı eğitici sosyal içerikte olan programlar) ile yarışmaya katılabilecekler.

DEVLET ENFORMASYON SİSTEMİ

Bu yılki yarışmada öncekilerden farklı olarak, yarışmaya yerel medyadan katılmak isteyen gazetecilerin, çalıştıkları gazeteleri BYEGM tarafından kurulan Devlet Enformasyon Sistemi’ne (DES) düzenli olarak göndermeleri şartı getirildi. Yarışmaya katılmak isteyen ama DES sisteminde gazetesi bulunmayan katılımcıların konu ile ilgili talebini içeren e-postayı, gazetelerinin künye bilgileri ile birlikte yerelmedya@byegm.gov.tr e- posta adresine göndermeleri gerekiyor.

Değerlendirmede özellikle yapıtların Türkçe dilbilgisi ve haber yazım kurallarına uygun olması gibi kıstaslar göz önünde bulundurulacak. Ayrıca eserlerde yerel konuların ele alınmış olması da tercih sebebi olacak.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER