ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
MAGAZİNTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2013 Perşembe 16:09

Tıklayan yanıyor!

Tıklayan yanıyor!

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin eşi Carla Bruni'yi kullanarak bakanlıklarına saldırı düzenleniyor.


Çinli hacker'ların bu kez de eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin eşi Carla Bruni'yi kullanarak bazı AB ülkelerinin maliye bakanlıklarına saldırı düzenlediği ortaya çıktı.

ABD 'nin önde gelen yazılım güvenliği şirketlerinden FireEye'ın son raporuna göre 2011 yılında Paris'te devam eden zirve sırasında Avrupa Birliği ülkelerinin maliye bakanlıklarına siber saldırı düzenlendi. Saldırının Çin kaynaklı olduğunu belirten raporda hacker'ların 'Carla Bruni'nin çıplak fotoğrafları için tıklayın' başlıklı e-postalarla bakanlıklara saldırdığına dikkat çekildi.

DailyMail'in haberine göre Bu e-postaları açan bakanlık yetkilileri ise casus virüsün aktive olmasını sağladığından hacker'lar bu sayede bakanlıkların veritabanına kolayca ulaşmayı başardı.

FireEye'a göre Eylül ayında gerçekleştirilen G-20 zirvesinde de rahat durmayan hacker'lar aynı virüsü bu zirvede de kullanmaktan geri durmadı ve 5 Avrupalı bakanın bilgisayarına sızdı. Letonya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti ve Bulgaristan'ın bakanlıklarına sızan virüs bu kez farklı bir kılıktaydı ve raporda 'ABD'nin Suriye operasyonu nasıl olacak' başlığıyla e-postalar aracılığıyla yayılma şansı bulduğu belirtildi.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER