ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Parçalı Bulutlu
MAGAZİNTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ağustos 2013 Çarşamba 09:32

Terim'den Tatlıses'ten önce o vardı!

Terimden Tatlısesten önce o vardı!

İlk 'imparator' lakabını kullanan efsane jokey, şimdilerde balıkçılık yapıyor.


Veliefendi'nin "İmparator" lakaplı efsane jokeyi Süleyman Akdı, hipodromlara veda ettikten sonra balıkçılığa başladı. Ünlü jokey vaktinin çoğunu Bakırköy'deki Balıkçı Barınağı'nda geçiriyor

Türk at yarışçılığı tarihinin en önemli jokeylerinden biri olarak gösterilen, iki kez Gazi Koşusu'nu, yedi kez Cumhurbaşkanlığı Koşusu'nu kazanan "İmparator" lakaplı Süleyman Akdı, hipodromlara veda ettikten sonra balıkçılık yapmaya başladı. "Vira bismillah" diyerek denize açılan Akdı, mavi sularda balık avlıyor. Yarış pistlerine 1963'te apranti olarak adım atan ve Türkiye dışında Almanya, Katar, Mısır gibi birçok ülkede yarışmalara katılıp pek çok ödülün sahibi olan, jokeylik sayesinde milyonlarca lira kazanan ünlü jokey Süleyman Akdı, şimdilerde zamanının büyük kısmını Bakırköy'deki Balıkçı Barınağı'nda geçiriyor.

Eylül ayında başlayacak olan balık sezonuna üç kişiden oluşan profesyonel ekibiyle birlikte hazırlanan Akdı, teknesine de jokeylik dönemindeki lakabı olan "İmparator" adını vermiş. Lüfer tutkunu olduğunu söyleyen Akdı, bu tutkusunu da şöyle açıklıyor: "Balığa çıkmak demek benim için sadece lüfer tutmak demek. Ben balık deyince sadece lüferi kastediyorum. Lüfer benim için çok önemli. Ondan aldığım tadı hiçbir balıktan alamıyorum." Babası da jokey olan Akdı, çocukluğundan bu yana atlarla iç içe büyümüş. İlk yarışını 14 yaşında 'Miçiko' isimli atla kazanmış.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, balığa olan ilgisinin de çocuk yaşlarda başladığını ifade eden Akdı, atı her zaman başka bir kefeye koyuyor ve ekliyor: "At benim velinimetim. Balık hobim. Balık tez canlı bir varlık. Denizin türlü türlü hali var. Balık bana sabrı öğretti. Bu yarışlarda da bana yarar sağladı. Çünkü yarışlarda da ne zaman atak yapacağını bilmelisin, erken davranırsan at son düzlükte yavaşlar ve başarılı olamazsın."

'İLK İMPARATOR BENİM'

Akdı, kendisine verilen "İmparator" lakabının nasıl doğduğunu ise şöyle anlattı: "Benden önce bu lakap kullanılmıyordu. Daha sonraları Fatih Terim, İbrahim Tatlıses ve Oğuz Çetin için de kullanıldı. Bu iş unvan meselesidir. Seyirci, halk böyle uygun gördüyse böyledir. Ben hiçbir zaman, 'İmparatorum' diye ortaya çıkmadım. Bana imparator dediler, benim de hoşuma gitti. Fatih Terim futbolun, İbrahim Tatlıses müziğin ben de atın imparatoruyum."  

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER