ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
MAGAZİNTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2013 Cuma 12:46

Tam 26 yıl oldu!

Tam 26 yıl oldu!

Bugün, Hababam Sınıfı'nın ‘Hafize Ana'sı, Türk sinemasının ve tiyatrosunun mihenk taşı Adile Naşit'in ölümünün 26. yıl dönümü.


Oyunlarında ve sinema filmlerindeki anne tiplemesi, kendine has üslubu ve kahkahası ile Türk sinemasının unutulmaz isimleri arasında yer alan Adile Naşit, 11 Aralık 1987'de bağırsak kanseri sonucu hayatını kaybetti. Adile Naşit, ünlü komedyen Komik-i Şehir Naşit ile Ermeni kökenli tiyatro oyuncusu Amelya Hanım'ın kızları olarak 1930 yılında dünyaya geldi.

İlk eşi Ahmet Keskiner'in vefatından sonra 1983 tarihinde Cemal İnce ile evlenen Naşit, Hababam Sınıfı filmlerindeki Hafize Ana rolü ve Münir Özkul ile karşılıklı oynadığı filmlerdeki "Anne" rolleriyle gönüllere taht kurdu. Cenaze töreni Şişli Camii'nde düzenlenen Adile Naşit'in naaşı, Karacaahmet Mezarlığı'na Ziya Keskiner ve oğlu Ahmet Keskiner'in yanına defnedildi.

YILIN ANNESİ SEÇİLMİŞTİ

1985 yılında ‘Yılın Annesi' seçilen Adile Naşit, oğlu Ahmet'i 16 yaşındayken kaybettikten sonra çocuklara daha fazla yöneldi. TRT'de sunduğu ‘Uykudan Önce' isimli çocuk programıyla birlikte Masalcı Teyze diye anılmaya başlayan Adile Naşit, çocuklara hitaben söylediği ‘Kuzucuklarım' deyişiyle hafızalara kazındı. Naşit'in masal ve öykü anlattığı bu program dönemin çocukları tarafından büyük ilgi görmüştü. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER