ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Rüzgarlı
MAGAZİNTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 03:34

Ordudaki tasfiyenin perde arkası

Ordudaki tasfiyenin perde arkası

Polat sahalara döndü, Vadi daha da hareketlendi. Adil Bey ile Sencer'in mücadelesi ise 183. bölümde boyut değiştirdi...


YAZETE.COM

Kurtlar Vadisi Pusu'nun 183. bölümüne Polat Alemdar'ın sahalara geri dönüşü damgasını vurdu. Akif'in, İsraillilere Polat'ı değil de, kendisini teslim etmesi Akif'i seyircinin gözünde gerçek bir kahraman konumuna yükseltmesinin yanı sıra, son sahnede vurulması da ekran başındakileri üzdü. 

ADİL BEY SENCER'İ DURDURMAYA ÇALIŞIYOR!

Öte yandan, devletin sinir merkezlerine nüfuz etmeyi başaran Sencer'in strateji değişikliklerini uygulamaya sokması, hem ülke içinde hem de dış politikada tüm dengeleri altüst etti. 

Kara'nın helikopterle yaptığı operasyon sonucu kurtarılan Adil Bey ise, devletin sinir noktalarıyla irtibata geçip Sencer'in hain olduğuna onları ikna etmeye çalıştı. Ancak mühür Sencer'in elinde olduğu için Adil Bey'in işi çok zor. 

Adil Bey ile Heyet'in askeri kanadı arasında köprü vazifesi gören muvazzaf bir asker arasındaki konuşma ordu içindeki tasfiyelerin ne denli önemli olduğunu gözler önüne serdi. Buna göre; ülkeye küresel güç olma yolunda gerekli yeteneği kazandıracak olan isimler Sencer'in emriyle tasfiye ediliyordu.

İŞTE ADİL BEY İLE AYBARS ARASINDA GEÇEN O KONUŞMA: 

AKSAÇLI: Bugüne kadar eşi görülmemiş bir ihanetle karşı karşıyayız. Sencer bana ve heyete karşı komplo kurarak hükmü ele almayı başardı. 

AYBARS: Efendim böyle birşey nasıl olabilir? Geleneklerimiz buna müsade etmez. 

AKSAÇLI: Stratejilerimizle ilgili değişikliklere ne diyorsun Aybars?

AYBARS: Bazı değişikliklerin yapılmasına geç kalındı. Ama keskin ve ani değişiklik yapmak da çok doğru değil. 

AKSAÇLI:  Küresel güç olma vizyonumuzla ilgili çekincelerin mi var?

AYBARS: Ordunun bu yapısı ve şu andaki moral durumu ile küresel güç stratejileriyle uyuşmuyor. Silahlı bürokrasinin zihniyeti küresel vizyonu kaldırabilecek kapasitede değil. Bize öğretilen NATO konsepti savunma stratejileri üzerine. Oysa, küresel güç olabilmek için, NATO konsepti dışında gerekli durum ve yerlere hareket ve müdahale kabiliyetimizi geliştirmemiz gerek. Bunun için de personelimizi bu konseptle yetiştirmemiz gerekiyor.

AKSAÇLI: Bu konsepti hayata geçirecek, bizim vizyonumuza uygun şekilde, ordumuzu dönüştürebilecek personelin tasfiyesi için sana belgeler akmaya başladı değil mi?

AYBARS:  Belgelerin şu anda akmaya başlamış olması elbette manidar. Fakat ne hazindir ki, bir kısmı gerçek. 

AKSAÇLI: Ne olursa olsun, ordumuzun ve ülkemizin geleceği için bu tasfiyeye engel olmamız lazım. 

AYBARS:  Efendim ben sizi bir büyüğüm olarak görüp ona göre konuşuyorum. Ama benden birşey yapmamı, ancak Aksaçlı'nın mührüyle isteyebilirsiniz. Bize ilk öğrettiğiniz şey, şahısların değil, heyetin asıl olduğu, ve o kararların herşeyin üzerinde olduğuydu. 

KURTLAR VADİSİ PUSU 183. BÖLÜMÜN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER