ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
MAGAZİNTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Haziran 2014 Cuma 10:55

Nijeryalı şarkıcıdan terör örgütüne şok teklif!

Nijeryalı şarkıcıdan terör örgütüne şok teklif!

Kız öğrencilerin serbest bırakılması için en ilginç çağrı Nijeryalı pop şarkıcı Adokiye Khiran'den geldi.


Nijerya'da geçtiğimiz Nisan ayında terör örgütü Boko Haram tarafından kaçırılan kız öğrencilerin serbest bırakılması için yapılan çağrılar devam ediyor. 

Habertürk'ün haberine göre, kız öğrencilerin serbest bırakılması için en ilginç çağrı Nijeryalı pop şarkıcı Adokiye Khiran'den geldi.

BOKO HARAM KİMDİR?

Boko Haram, 2002 yılında Borno eyaletinin başkenti Maiduguri'de kurulan şeriat yanlısı radikal İslamcı örgüt. Örgüt, özellikle şeriat hükümlerinin geçerli olduğu Nijerya'nın kuzey kesiminde daha etkili konumdadır.

Boko ya da Buku kelimesi İngilizce book kelimesinden türetilmiş. Esasen Arap alfabesiyle yazılan ve afro azyatik dil grubuna ait olan Hausa dilinin Latin alfabesi ile olan versiyonunu ifade için kullanılıyor. Türkçe gibi, eskiden Arap alfabesi ile yazılırken başlangıçta İngilizler sonradan da Fransızlar tarafından tespit ve telkin edilen latin alfabesi giderek batılı eğitim sistemini ifade eden bir simgeye dönüştü. Boko ya da Buku Haram'ın lafzi karşılığı 'latin alfabesi haram' , 'batılı eğitim haram' demek olur.

Boko Haram, 2002 yılında tüm Nijerya'ya şeriat getirilmesi amacıyla kuruldu. Örgüt, ilk askeri tesisini 2004 yılında Nijer sınırına yakın bir bölgede kurdu. Nijerya'daki İslami Hareket liderlerinden biri olan İbrahim Zakzaki, Boko Haram'ın Taliban ve El Kaide ile ilişki içerisinde olan bir örgüt olduğunu ifade etmiştir. Boko Haram, ilk olarak 2004 yılında Kamerun sınırı yakınlarında Nijerya polisiyle girdiği çatışmada 28 üyesini kaybetti. 

BOKO HARAM TERÖR LİSTESİNDE

2014′te tehlikesiz görmeyen ve diğer cihatçı gruplarla hareket etmediğini söyleyen ABD, 2013′de Boko Haram‘ı terörist örgütler listesine alarak daha önce öldürüldüğü sanılan Ebubekir Shekau’nun başına 7 milyon dolar ödül koydu. Lideri Shekau ABD tarafından Afrika’nın en tehlikeli teroristi ilan edilerek başına 7 milyon dolar ödül kondu. Örgütün Ansaru, Somalili Shebab grubu ve AQMI gibi örgütlerle ilişkilerinin ne düzeyde olduğu net bir şekilde bilinmiyor. Nijerya’nın Kuzeyi’nde etkili olan örgütün bazı militanları Mali’deki askeri operasyonlardan sonra bölgeye geliyorlar istihbarat servislerinin iddialarına göre. Yine iddia göre, AQMI’nin askeri kamplarında eğitim aldıklarını, bir kısmının ise Kamerun’un Kuzeyinde bulunduğunu belirtiyorlar.

NİJERYA'DA KAÇIRILAN KIZ ÖĞRENCİLER

Boko Haram lideri Ebubekir Shekau, tüm tutuklu militanlar serbest bırakılana kadar kaçırılan kızları ellerinde tutacaklarını söyledi.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER