ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
MAGAZİNTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Eylül 2014 Perşembe 13:25

Elif Dağdeviren açıkladı. Nicole Kidman Altın Portakal’a gelecek mi?

Nicole Kidman Altın Portakala gelecek mi ?

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Direktörü Elif Dağdeviren açıkladı. Nicole Kidman Altın Portakal’a gelecek mi?


51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Direktörü Elif Dağdeviren, festivale katılımı için Nicole Kidman’la anlaştıklarını ancak son anda babasının vefatı dolayısıyla Kidman’ın programı iptal ettiğini söyledi.

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Direktörü Elif Dağdeviren, Konyaaltı Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (KONSİAD) kahvaltı programına katıldı. Festival Direktörü Dağdeviren, iş adamlarına Altın Portakal Film Festivali ile ilgili son durum hakkında bilgi verdi. Festivalin geçmişinden bu yana 50 yılda neler yapıldığına ilişkin bilgiler veren Dağdeviren, Türkiye’de festivallerin bir devamlılık sorunu yaşadığını söyledi. Özellikle 50. Uluslararası Antaly? Altın Portakal Film Festivali’ni eleştiren Dağdeviren, son 4 yılın arşivinin, bilgilerinin olmamasından yakınarak şöyle konuştu:

“Türkiye’de bir devamlılık sorunu var. 51 yıllık geçmişinin üzerine bir şey inşa etmemiz gerekiyor. Burada bir bina var ve biz belki halılarını değiştirecektik. Ama öyle olmadı binaya girdik ama binanın duvarları dahi yok. 51 yıllık markanın sadece adı duruyor. 2 ay önce çalışmaya başladık ve normalde 1 yılda yapılacak çalışmaları hemen hemen tamamladık. Son 4 yılın bilgileri, verileri, arşivi hiçbir şeyi yok. Bana neden olmadığına dair bilgiler geliyor ama bir şey ifade etmez. Sonuç olarak yok.”

“SİNEMA SEKTÖRÜ ANTALYA’YA KÜSTÜ”

Festivalin Antalya’ya bir faydasının, katkısının olması gerektiğini vurgulayan Dağdeviren, önceki dönemde davet edilen insanların yeterince iyi ağırlanamamasından dolayı sinema sektörünün Antalya’ya küstüğünü söyledi. Bu yüzden sektöre katkısının olmadığını belirten Dağdeviren, “Bu festivalin muhakkak Antalya’ya bir katkısının olması lazım. Sinema sektörü son iki üç senedir Antalya’ya küstü. Çünkü insanlar davet edildikler yerde ağırlanmak istiyor. Düzgün bir organizasyon istiyorlar. Bir kere ağırlamada sorun yaşanmış. Filme, sinemaya sinema tarafından bakılmamış. Sektöre katkısı kısıtlı kalmış” şeklinde konuştu.

“FESTİVALDE POLİTİKA OLMAZ”

Festival yetkililerinin eline mikrofon alarak politika yapmalarını da eleştiren Dağdeviren, politikanın film festivalinde ancak sahnede olacağını vurguladı. Dağdeviren, “Film festivalinin en önemli özelliği politikadan uzak durmasıdır. Politika olur ama ekranda olur, izler, çıkar tartışırsınız. Festival sorumlularının eline mikrofonu alıp politika yapması kadar yanlış bir şey olamaz. O zaman festival festivallikten çıkıyor. Şimdi biz olayı sektör açısından sinemaya kilitlemiş durumdayız” dedi.

“HEYKELCİĞİN DEĞİŞTİRİLMESİ CİNAYET GİBİ BİR ŞEY”

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin simgesi haline gelen elinde altın bir portakalın bulunduğu Venüs heykelciğinin tasarımının sık sık değiştirilmesini de eleştiren Dağdeviren, “Altın Portakal Film Festivali’nin geçmişine bakınca bir şey fark ettim. 3 senede bir ödül değişmiş. Bazılarını anlıyorum maddi problemler nedeniyle bronz olanını yapamamış, başka bir şey yapmış. Aynı heykelden yapın ama ucuz olsun. O simgeyi koruyun. Ödülün değiştirilmesi cinayet gibi bir şeydir. O simgeyi değiştiremezsiniz. 30 kere değişen simgeyi geri yerine nasıl koyacağız. Onu araştırmamız gerekir” diye konuştu.


“NICOLE KIDMAN GELECEKTİ, İPTAL OLDU”

Festival programı çerçevesinde ünlü oyuncu Nicole Kidman’la bir görüşme yaptıklarını da belirten Elif Dağdeviren, Kidman’ın oynadığı “Monaco Prensesi Grace” filminin kötü bir film olması nedeniyle Cannes Film Festivali’nden son anda çıkarıldığını söyledi. Şangay Film Festivali’nden de ret cevabı alan filmi düşüşe geçen bir festivali canlandırmak adına Antalya’ya davet ettiklerini belirten Dağdeviren, görüşmenin iptal edilmesi nedenini şöyle açıkladı:

“Cannes Film Festivali’nde Nicole Kidman’ın başrolde oynadığı ‘Monaco Prensesi Grace’ filmi Cannes Film Festivali’nin açılış filmi olacaktı. Ancak Cannes, film kötü olduğu için son anda iptal etti. Şangay Film Festivali’ne davet edilmişti, oradan da ret cevabı geldi. Bizde acaba bize gelse düşüşte olan bir festival çıkar mı diye düşündük. Nicole Kidman’la bir görüşme oldu. Gelmesi için anlaşıldı, tarihler de uygundu. Ama yine olmadı, bu defada Kidman’ın babası vefat etti.”

Ünlü aktris Nicole Kidman’ın babası Antony Kidman, diğer kızı Antonia’yı ziyarete gittiği Singapur’da 12 Eylül tarihinde vefat etmişti. Psikolog olan Antony Kidman’ın kızını ziyarete gittiği Singapur’da trafik kazası geçirerek vefat ettiği açıklanmış, düşerek hayatını kaybettiği iddiaları da konuşulmuştu.
 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER