ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
MAGAZİNTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2014 Salı 20:16

Muhteşem Yüzyıl'a halklar arası uzlaşıya katkısından dolayı ödül verilmiş


Geçen hafta Bavyera Uyum Ödülleri'nin sahiplerini açıklayan Bavyera Uyum Yetkilisi Martin Neumeyer, uyum ödüllerinden birinin 'Mühteşem Yüzyıl' dizisinin yapımcısı Timur Savcı'ya neden verildiği sorusuna açıklık getirdi.

Uyum Ödülleri'nin Bavyera Uyum Konseyi'nin üç kişilik jürisi tarafından önerildiğini hatırlatan uyum yetkilisi, ödülün; uyum, kültürlerarası diyalog ve halklar arası uzlaşı dallarında verildiğini ve sadece uyum alanında ve Bavyera sınırları içinde kalınmadığını açıkladı. 2012 yılında bu ödülün eski Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın'a verildiğini dile getiren Neumeyer, Savcı'ya ödülün halklar arası uzlaşıya katkısından ve bu dizinin Türk kültürüne ve diline olan ilgiyi artırdığından dolayı verildiğini savundu.

Sosyal Demokrat Parti'nin Bavyera Uyum Sözcüsü Arif Taşdelen ise ödüllerin Bavyera'da gecesini gündüzüne katarak insanların topluma uyumlarına katkı sağlayan emektarlara verilmesinin daha uygun olacağını ifade etti. Taşdelen, ödülün yerel seçimlerden yaklaşık bir hafta önce verilmesini ise eleştirdi. Uyum sözcüsü, bu işin şova dönüştürülmemesi için seçimlerden sonra verilmesinin daha mantıklı olacağını kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER