ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
MAGAZİNTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 16:25

İlber Ortaylı'dan Sinan Çetin'e ağır gönderme

İlber Ortaylıdan Sinan Çetine ağır gönderme

Tarihçi İlber Ortaylı, Çanakkale Zaferi'nin 99. yıldönümü nedeniyle Twitter hesabından mesaj yayınladı.


Ünlü tarihçi İlber Ortaylı, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 99. yıldönümünde resmi Twitter hesabından, "Çanakkale Birinci Dünya Savaşı’nın kaderini, savaş sonundaki gelişmeleri etkileyen büyük olaylardandır. Çanakkale Deniz ve Kara Muharebeleri, dünya tarihinde kendi anısına dikilen abide kadar kalıcı ve destansıdır. Türkler, liselerdeki genç aydınlarından kasabalardaki becerikli zenaatçısına, ancak 40 yılda telafi edebilecekleri büyük kayıplar verdiler. Çanakkale ve Kut’ül Ammare cepheleri, Britanya’yı sarsan, İngiliz kamuoyunu imparatorluk uykusundan uyandıran savaşlardır. Hem yanlış tarafta hem de bizim olmayan bir savaşın içindeydik, yenilgi kaçınılmazdı ama bu arada vatanımızı ve insanlarımızı da kaybettik" mesajını paylaştı.

"EVİNİN BAHÇESİNE SİPER KAZARAK..."

Ortaylı, Yönetmen Sinan Çetin'in 2012 yılında evinin bahçesine plato kurarak çektiği 'Çanakkale Çocukları' filmine de şu mesajıyla bir gönderme yaptı,

"Bu dramatik muhteşem tarihimiz olan Çanakkale'yi maalesef doğru düzgün sinemada yorumlayan çıkmadı. Bu geçiştirmeciliğin sonunda rejisörün biri evinin bahçesine siper kazarak Çanakkale Savaşı filmi çevirmeye kadar işi götürdü. Ciddi olalım; Çanakkale'de yazılan ve yüzyıllarca anlatılması gereken bir tarihin böylesine geçiştirilmesi hazin bir tecellidir.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER