ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
MAGAZİNTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 19:07

İhlas Suresi'yle dalga geçen gruba şok!

İhlas Suresiyle dalga geçen gruba şok!

Duman grubunun Kütahya'daki konseri iptal edildi, Diyarbakır'da STK'lar iptal için girişimde bulundu. İşte ayrıntılar...


Duman grubunun Kütahya'daki konseri iptal edildi, Diyarbakır'da STK'lar iptal için girişimde bulundu.

Kütahya 'da Duman Grubu'nun 13 Mayıs'ta vermeyi planladığı konser, sivil toplum kuruluşlarının tepkisi nedeniyle iptal edildi. Cumhuriyet Caddesi'nde sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan Anadolu Gençlik Derneği Kütahya Şubesi Temsilcisi Erol Taşkın, söz konusu grubun Kur'an-ı Kerim'deki bazı surelerle alay ettiğini söyledi.

"Grubun özellikle 'Rezil' adlı şarkısında İhlas Suresi'nin 3'üncü ayetinde değişiklikler yapıp şarkısına uyarladığı ve manevi değerlerimize ağır ithamlarda bulunduğu açıkça görülmektedir" diyen Taşkın şunları kaydetti:

"İslam dinini suistimal edenleri eleştirecek başka yol mu? Başka metot mu bulamadınız ki Yüce Allah'ın ayetlerini şarkılarınızda, tahrif ederek seslendirmeye çalışıyorsunuz? Eğer İslam'ı suistimal eden birileri varsa bunların başını siz çekiyorsunuz. Yaptığınız ve yapmayı düşündüğünüz bu tür hareketleri nefretle kınıyor ve protesto ediyoruz."

Taşkın, konserin DPÜ Rektörlüğü tarafından iptal edildiğini belirterek, "Bu grubun, Kütahya'ya gelmemesi bizi memnun etmiştir. Bundan dolayı Rektör Prof. Dr. Ahmet Karaslan'a, kurum yöneticilerine teşekkür ederim" diye konuştu.

DİYARBAKIR'DA 49 STK'DAN AÇIKLAMA

Diyarbakır 'da 49 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, Duman Grubu'nun vermeyi planladığı konserin iptal edilmesi istemiyle basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Ali Göçtürk, grubu Kur'an-ı Kerim'e saygısızlık ettiği için kınadıklarını belirtti.

Göçtürk şöyle devam etti:

"Bu rezil müzik grubunun İslam'ın en yüce değeri Kur'an-ı Kerim'in İhlas suresindeki 'lemyelidvelemyuled' ifadesini, 'lemyelid ve löp yutar' şeklinde telaffuz ederek hem kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'e hem de tüm Müslümanları töhmet altında bırakacak şekilde İslami şahsiyete yönelik hakaret içermiştir. Bizler Müslümanlar olarak, Kur'an-ı Kerim'e olan bağlılığımızı ve onun uğrunda her türlü fedakarlığı göze alacağımızı ilan ediyoruz."

Konserin iptal edilmesini istediklerini vurgulayan Ali Göçtürk, "İptal etmedikleri takdirde Müslüman Diyarbekir halkımız nezdinde mahkum edeceğimizi, konser günü yasal tepkilerimizi vereceğimizi belirtiyoruz. Çünkü bizim için Kur'an-ı Kerim en yüce değerimizdir" dedi. Memur-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş ise Peygamberimiz Efendimiz'e, dini değerlere, Kur'an-ı Kerim'e yapılan saldırıları protesto etmek amacıyla toplandıkları kaydetti. "Kur'an ile alay eden diller lal olsun" şeklinde Türkçe ve Kürtçe döviz taşıyan grup olaysız dağıldı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER