ÖNE ÇIKANLAR :
MAGAZİNTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Kasım 2012 Perşembe 04:48

Hayvanları telef ettiler

Hayvanları telef ettiler

'Hobbit: Beklenmedik Yolculuk' filminin setinde yaşananlar dünya basınında büyük yankı uyandırdı.


Yüzüklerin Efendisi serisinin devamı niteliğindeki son filmi 'Hobbit: Beklenmedik Yolculuk'un vizyona girmesine az bir zaman kala, film setinde kullanılan hayvanların ihmal sonucu öldüğü haberleri yayıldı.

Hobbit’in ilk filmi merakla beklenirken film setinde kullanılan 27 hayvanın telef olması büyük tepkiye neden oldu.

İngiliz basınından The Daily Mail sitesinde yer alan habere göre; Oscarlı yönetmen Peter Jackson ve ekibinin yaptığı açıklamada, hiçbir hayvanın zarar görmediği bilgisayar efektleri ile çekimlerin gerçekleştiğini söyledi.

Yapılan bu açıklama üzerine hayvan hakları koruma örgütü PETA gurubunun üyeleri hayvanların çekimler sırasında değil, barındıkları ahır ve çiftliklerde öldüğünü ileri sürdü.

Hayvan bakıcılarından Chris Langridge, çiftlikte bulunan çukurlara düşen atların yaralanarak öldüğünü, bakım için filmin yapım müdürü Brigitte Yorke’a bir mail yazarak sorunu anlattığını ancak bir cevap almadığını belirtti.

PETA örgütünün sözcüsü Claire Fryer ise istenildiği gibi davranmayan bir atın, sette 3 saat boyunca ayakları bağlanarak bekletildiğini, ayaklarını yaralayan ip izlerinin daha sonra makyajla kapatıldığını iddia etti.

500 milyon dolarlık bütçesiyle merakla beklenen Hobbit üçlemesinin ilk filmi ‘Hobbit: Beklenmedik Yolculuk’ tüm dünyayla beraber Türkiye’de de 14 Aralık’ta vizyona girecek.

Filmin prömiyerlerinde PETA üyelerinin protesto yapması bekleniyor.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER