ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
MAGAZİNTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 03:37

Hastanede kalıyor

Hastanede kalıyor

Berrak Tüzünataç, eski sevgilisi Nejat İşler’in hastaneye kaldırıldığını duyar duymaz soluğu Bodrum’da aldı.


İşler’in yanından ayrılmak istemeyen oyuncu, yoğun bakım ünitesinin hemen yanındaki boş odayı kendisi için ayarlattı.

BİR süredir Bodrum’da yaşayan Nejat İşler, geçtiğimiz cuma gecesi solunum yetmezliği nedeniyle Acıbadem Bodrum Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Berrak Tüzünataç, ertesi gün haberi alır almaz eski sevgilisinin yanına koştu. O günden bu yana hastanede kalan genç oyuncu, yoğun bakım ünitesinin hemen yanındaki boş odayı kendisi için ayarlattı. İşler’in ziyaretine gelenleri de bu odada ağırlayan Tüzünataç, ünlü oyuncudan gelecek iyi bir haber için yoğun bakımın kapısından ayrılmıyor.

SİROZ DEĞİL
Nejat İşler’in doktorları, oyuncunun sağlık durumuna ilişkin dün yeni bir açıklama yaptı. Açıklamada İşler’in hayati riskinin devam ettiği, ayrıca karaciğer sirozu olduğu iddiasının da gerçeği yansıtmadığı belirtildi: “Nejat İşler’in sağlık durumunda olumlu gelişmeler devam etmektedir. Dolaşım sistemine, solunum sistemine ve böbreklerine uygulanan yoğun bakıma özgü destek tedavileri sürdürülmektedir. Görülen olumlu gelişmeler, tam iyileşmenin gerçekleşmesi konusundaki ümitlerimizi artırmaktadır. Ancak yoğun bakım servisinde tedavisi sürdürülen hastamızın hâlâ kritik süreçte olduğu ve hayati riskinin ortadan kalkmadığını önemle belirtmek istiyoruz. Nejat İşler’in ‘karaciğer sirozu olduğuna’ dair bilgilerin de gerçek dışı olduğunu belirtme ihtiyacı duyuyoruz. Hastamızda karaciğer sirozu yoktur.”

Grip sepsise sokabilir mi?

Nejat İşler’in sezon gribi H3N2 nedeniyle sepsis (kan zehirlenmesi) ve çoklu organ yetmezliğine girdiği iddiasını uzmanlara sorduk. Dr. Kadir Doğruer (Medikal Park Bahçelievler Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi Direktörü): “Sepsis, enfeksiyona karşı vücudun verdiği cevabın organlara zarar vermesiyle ortaya çıkar. Erken tanınıp tedavi edilmezse ölüme yol açar. Sepsis olan hastaların yüzde 30-60’ı hastanede ölüyor. Sepsis, yüksekten düşme, trafik kazası, miyokard enfarktüsü, ağır enfeksiyon, bir grip virüsü, yine basit veya zor bir ameliyat gibi herhangi bir nedenle vücutta ciddi bir stres yaratan olaylar sonrasında gelişebilir.”

Prof. Dr. İsmail Balık (Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı): “Sıradan enfeksiyonlarla kolay kolay sepsis gelişmez. Ancak ve ancak bağışıklık yetmezliği olan, örneğin ciddi kanser tedavisi gören hastalarda sepsise dönüşüm gösterebilir. Sepsisi tetikleyen mekanizma, mikroplardan çok vücutta meydana gelen reaksiyonlar. Bazen bu reaksiyonları vücut öyle abartır ki, yarardan çok zarar verir. Sonunda organlarda beklenmedik yetmezlikler geliştirebilir. Erken müdahale çok önemli.”

KELEBEK

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER