ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Az Bulutlu
MAGAZİNTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ağustos 2014 Cumartesi 17:53

Dünyanın En Uzun Adamı Bu Ayakkabıları Giyiyor

Dünyanın En Uzun Adamı Bu Ayakkabıları Giyiyor

Dünyanın en uzun adamı unvanını 2 metre 51 santimetre boyu ile koruyan Mardinli Sultan Kösen’in ayakkabıları Almanya’dan geliyor.Derik ilçesine bağlı Dede köyünde yaşayan 27,5 santimetre uzunluğundaki eli ve 36,5 santimetrelik ayaklarıyla da Guinness Rekorlar Kitabı’na giren ve yaklaşık 5 yıldır rekoru kimseye kaptırmayan ’Dev adam’ Kösen’e Almanya’daki bir firmadan her yıl ayakkabı getiriliyor.

Firma sahibi Georg Wessels kendi getirdikleri 60 numara ayakkabıları bir otelde Kösen’e telsim etti. Wessels ayrıca, Gaziantep’ten gelen 2 metre 33 santim boyundaki Ramazan Karagiyik, Mardinli 2.10 santim boylu Necmeddin Atay ile 1.30 santim boyuyla Mahmut Uğurlu’ya da ayakkabı getirerek destek oldu.

2009 yılından bu yana kendisine her yıl 2 çift ayakkabı gönderildiğini belirten Kösen, "Bana her yıl 2 çift ayakkabı yapıp yolluyor. 2 yıl önce ben de Almanya’ya gittim ve geçen yıl Georg’da Türkiye’ye geldi, bu yıl da Mardin’de geldi. " dedi.

Firma sahibi Wessels ise 1947 yılından bugüne kadar ailecek ayakkabı işlerini yaptıklarını söyledi. 35 yıl önce aldıkları bir karar soncunda dünyanın en uzun kişileri için ayakkabılar ürettiklerini belirten Wessels, "Son 35 yılda 350 ayakkabı yaptım, hepsini hediye ettim. Uzun insanlar uçağa zor girince ben de kendim bütün ülkeleri gezerek onların ayakkabı ihtiyaçlarını karşıladım. Şu ana kadar dünyanın her tarafına gittim. Bu işi özellikle hobi olarak yapıyorum. Çünkü dünyanın her tarafında uzun boylu arkadaşlarım var. Yaptığım ayakkabıların ağırlıkları değişiyor, örneğin Sultan kalın ayakkabı giyiyor, onun biraz daha farklı oluyor. Ramazan’ın ise spor ayakkabı daha rahat oluyor" ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER