ÖNE ÇIKANLAR :
MAGAZİNTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2014 Perşembe 15:36

Dünyanın en fazla ünvana sahip soylusu öldü

Dünyanın en fazla ünvana sahip soylusu öldü

Dünyanın en fazla soylu ünvanına sahip kadın olarak Guiness dünya rekorları kitabına giren Alba Düşesi İspanyol Maria del Rosario Cayetana 88 yaşında hayatını kaybetti.


Alba Düşesi’nin aralarında İspanya’nın dünyaca ünlü resamları Velazquez, Goya ve Picasso gibi sanatçıların eserleri de olmak üzere özel koleksiyonlar, çoğu ulusal değer sayılan 1425 adet mücevher, saraylar, kaleler ve binlerce dönüm araziye kurulu çiftliklerin sahibi olarak tanınıyordu. Düşesin mirasının yaklaşık 3.5 milyar avro olarak hesaplanıyor.

Alba Düşesi Maria del Rosario Cayetana mirasının tamamını altı çocuğu arasında eşit düzeyde bölüştü. Soylu düşesin hayatını en son olarak paylaştığı üçüncü kocası Alfonso Díez’a birşey bırakmaması dikkat çekti. Düşes, 85 yaşındayken kendisinden 24 yaş küçük Alfonso Diez adlı bir memur ile evlenmesi çocukları tarafından protesto edilmiş ve bu evlilik uzun süre magazin basınının odak noktası olmuştu.

Cayeta’na Forbes tarafından İspanya’nın en zengin 8. kişisi olarak gösteriliyordu. Alba Düşesi birkaç gün önce solunum yetersizliği yüzünden hastaneye kaldırılmış durumunun acil olması üzerine ailesinin isteği ile Sevilla’daki çifliğinde son günlerini çocukları ile geçirmişti. Endülüs halkı tarafından çok sevilen Cayeta’nanın naaşı Sevilla kentindeki Belediye binasında bir süre tutulduktan sonra cesedi vasiyeti üzerine yakılacak.

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER