ÖNE ÇIKANLAR :
MAGAZİNTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2014 Çarşamba 12:47

Cem Yılmaz’a şok!

Cem Yılmaza şok!

Prof. Dr. Orhan Kural, “Pek Yakında’’ isimli filmde sigara ve içki reklamı yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.


Cem Yılmaz’ın 2 Ekim’de vizyona giren “Pek Yakında" isimli son filminde yer alan sigara ve içki sahneleri, Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği Başkanı Orhan Kural’ı kızdırdı. Kural, bugün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelerek, Cem Yılmaz hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinin film hakkındaki değerlendirmelerini hazırladığı dilekçeye ekleyen Kural, suç duyurusu dilekçesinde “Pek Yakında’’ filminin 15 sahnesinde 10 dakika sigara reklamı, 9 yerde içki sahnesi, kola reklamıyla küfürler bulunduğunu belirtti.

Dilekçede, “Bu tür vakaların tekrar etmesi halinde sağlıklı bir toplumun ve nesillerin meydana gelmesi engellenecek ve aynı zamanda yüksek halk kitlelerinin zehirli maddelere müptela olması kaçınılmaz olacaktır’’ denildi.

Suç duyurusunu dilekçesini savcılığa ileten Kural, adliye çıkışında basın açıklaması yaptı.

“DEFALARCA ‘ORHAN KURAL BENİ MAHKEMEYE VERECEK’ DEDİ, VERDİM MUTLU OLSUN’’

Yılmaz’ı defalarca uyardığını ancak kendisinin ısrarla sigara ve içki sahneli filmler çektiğini savunan Kural, Recep İvedik filmlerini de beğenmediği ancak Şahan Gökbahar’ın filmlerinde hiçbir zaman sigara ve içki sahnelerini öne çıkarmadığını söyledi. Cem Yılmaz’ın sahnede defalarca, “Orhan Kural beni mahkemeye verecek’’ dediğini kaydeden Kural, “Verdim, mutlu olsun’’ diye konuştu.

Cem Yılmaz’ın sponsorlardan filmde sigara ve içki içmesi için milyonlarca dolar para aldığı dedikoduları çıktığını öne süren Kural, “Cem Yılmaz eğer bu parayı aldıysan niye aldın açıkla. Almadıysan niye ısrarla sigara içmeye devam ediyorsun? Eğer biraz vicdanın varsa bunu açıkla’’ dedi.

“MAALESEF TÜRKİYE’DE SENİ SEVEN MİLYONLARCA İNSAN VAR’’

Kural açıklamasının devamında, “Bu Türkiye’de seni seven maalesef milyonlarca insan var. Onları sigaraya, uyuşturucuya, içkiye, küfür etmeye alıştırıyorsun. Hiç utanmıyor musun bunları yaparken? Filmi gidin görün ama şu gözle bakın: Cem Yılmaz bu işler için ücret almıştır, ücret karşılığı sigara içiyordur. Uyuşturucu tacirliğine bulaştı mı bilmem. Onu da başardıysa bravo. Bundan sonra şımarık şımarık ağzında purosuyla, sırtında tavşan kürküyle Jaguar’ına binerken elini vicdanına koysun düşünsün. Ben bu filmin reklamını yapmıyorum. İnsanların bunu anlaması lazım” ifadelerini kullandı.

“PARANI MEZARA GÖTÜREMEYECEKSİN’’

Bir gazetecinin “Filmi izlediniz mi ve beğendiniz mi?” sorusuna

İse Kural, “Filmi hiç beğenmedim, hatta kimse beğenmedi. Film zaten şu anda fazla bir ilgi görmedi. Bundan dolayı mutlu olayım mı olmayayım mı bilmiyorum. Ama film çok kötü, yüzeysel ve hiçbir felsefesi olmayan bir film. Tamamen reklam için senaryolaştırılmış filmin tek amacı sponsorlardan para almak, bu işi büyütmek, daha çok lüks arabalara binmek, daha çok seyahate çıkmak, daha çok tavşan postu koymak omuzlarına. Ama hiçbir zaman parasını mezara götüremeyecek. Tek başıma da kalsam bu mücadeleyi devam ettireceğim” yanıtını verdi.

Kural, geçtiğimiz aylarda da Nuri Bilge Ceylan’ın Altın Palmiye ödüllü filmi “Kış Uykusu’’ hakkında da hayvanlara işkence edildiği gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.
KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER