ÖNE ÇIKANLAR :
MAGAZİNTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Kasım 2014 Cumartesi 19:58

Avşar Kobanili kadınlarla buluştu

Avşar Kobanili kadınlarla buluştu

Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) üyeleri ile birlikte Şanlıurfa’ya gelen ünlü sanatçı Hülya Avşar Kobanili kadınlarla buluştu.


Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi organizatörlüğünde Kobanililere dağıtılan bin adet ısıtıcının teslimatı nedeniyle TİKAD üyeleri ile bölgeye gelen ünlü sanatçı Hülya Avşar yoğun ilgi gördü. Başlatılan yardım kampanyasında temin edilen ısıtıcıları getiren ve TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak, Demet Sabancı Çetindoğan, Hediye Güral Gür, Esra Öztürk, Kezban Hatemi ve sanatçı Hülya Avşar’dan oluşan heyet, önce Suruç Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nu (YİBO) ziyaret etti. Çadırı gezen Avşar ve beraberindeki heyet, sorunlarını dinleyip ihtiyaçlarını sordu. Burada Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Karahan Uslu ile birlikte gezen Avşar ve heyet, Kobanililerle sık sık Kürtçe konuştu. Sığınmacılarla Kürtçe konuşan Hülya Avşar, "Bende Kürt’üm ama sizi anlamak için Kürtçe bilmeye gerek yok herkes sizin ne yaşadığını görüyor" dedi.

Kampta bir süre dolaşan heyet üyelerine sığınmacılar yoğun ilgi gösterdi. Daha sonra gazetecilere açıklama yapan TİKAD Başkanı Bulut, sığınmacıların sorunlarını yerinde görmek için bölgeye geldiklerini söyledi. Bulut, "Bu insanların sorunlarını görmek için buraya geldik. Yardım kampanyamızın startını buradan veriyoruz, bu çalışmaya birçok iş insanının destek vereceğine inanıyorum. Bu kampanyanın sorumluğunun aynı zamanda derneğimizin üyesi olan sanatçı Hülya Avşar yapacak. Gerçekten 1 yıla yayılan bir kampanya olacak amaç bu insanların daha da insanca yaşamaları için gereken şartları oluşturabilmek amacıyla buradayız" dedi.

Avşar ise bir sanatçının olması gereken yerlerden birinde bulunduğunu söyledi. Devletin sığınmacılara her türlü desteği sunduğunu ve kendilerinin de buna katkı sunmaya çalışacaklarını vurgulayan Avşar, "Niye buradayız insan olduğumuz için, niye buradayız canını kurtarmak için kaçmış ailelerin çocuklarıyla birlikte bize sığınmış oldukları için, bunu tamamen insani duygularla görmek ve yardım etmek için buradayız. Hiç kimse yurdunu, ailesini terk edip gelmek istemez. Çocuklarla konuştuğumuzda ’biz 10 gün kalıp gideceğiz’ diyorlar. Çocukların duyguları bu şekilde, bunu bilmekte fayda var diye düşünüyorum. Elimizden gelen her şeyi yapacağız, gerçi bir çok şey yapılmış. Burada gördüğüm kadarıyla sinema tiyatro gibi bir takım aktiviteler bile sağlanmış, yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyoruz’’ dedi.

Ünlü sanatçı bir soru üzerine ise, "Savaşın insanların içine bu kadar girmesi bile acı verici bir şey, davulun sesi uzaktan hoş geliyor, gerçekten dokunması lazım, insan buraya gelince çok şey dokunuyor, biz buraya insani duygularımızla geldik" diye konuştu.

Daha sonra sınır hattında basın mensuplarının görüntü alabilmesi için ayrılan tepeye gitmek isteyen heyet, riskli olabileceği belirtilmesi üzerine, tepeye gitmekten vazgeçti.

Suriyeli mülteciler için kurulan çorba evini de ziyaret eden Hülya Avşar ve beraberindeki heyet, son olarak Suriye sınırına 10 kilometre uzaklıktaki Akören köyüne geçti. Burada davul ile karşılanan Hülya Avşar, buradaki Kobanili ve Suruçlu kadınlarla bir araya gelip sohbet etti. Suriyeli çocuklara oyuncak dağıtan Hülya Avşar, kendisine ikram edilen ve halk dilinde mırra olarak tabir edilen acı kahveden içti.

(İHA)


KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER