ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2017 Pazartesi 10:10

"Zümrüd-ü Anka Destanı" Belgrad'da sahnelendi

"Zümrüd-ü Anka Destanı" Belgradda sahnelendi

Efsane Zümrüdü Anka kuşunun adını taşıyan müzikal, Sırbistan'da sanatseverlerle buluştu


Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleşen "Zümrüd-ü Anka Destanı Müzikali", Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da sahnelendi.

Başkentteki Ulusal Tiyatro'da sahnelenen ve "Simurg" ve "Cennet Kuşu" olarak da anılan efsane Zümrüd-ü Anka'nın adını taşıyan müzikal, Türk kültürünü yansıtan şarkı ve dans gösterilerini Belgrad'da sanatseverlerle buluşturdu.

TRT Genel Müdürlüğü Müzik Dairesi Başkanlığına bağlı 45 kişilik koronun, orkestra ve dans ekibiyle birlikte multimedya destekli bir performans sergilediği müzikali, Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç ve çok sayıda Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcisi de izledi.

Bilgiç, burada yaptığı konuşmada, müzikalin Sırbistan'ı Türk kültürüne yakınlaştıracağını ifade ederek, Anadolu esintilerini dinleme fırsatı bulan Balkan insanının müzikalde kendinden bir parça bulacağını belirtti.

TRT yapımı olan müzikalin turnesi, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ ve Medya AŞ ile Yunus Emre Enstitüsünün katkılarıyla düzenleniyor.

Balkan turnesine Yunanistan'dan başlayan "Zümrüd-ü Anka Destanı Müzikali", Makedonya, Arnavutluk ve Bosna Hersek'te de sahnelendi.

Müzikal, 29 Kasım'da Hırvatistan, 1 Aralık'ta Romanya ve 13 Aralık'ta Bulgaristan'da seyirciyle buluşacak.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER