ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 15:45

Yazar Yalsızuçanlar, Ahmet Tevfik İleri’yi anlattı


Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Polatlı Temsilciliği, ‘Bir Memleket Sevdalısı: Ahmet Tevfik İleri’yi anma programı düzenledi.

Programa katılan Yazar Sadık Yalsızuçanlar, Ahmet Tevfik İleri’yi anlattı. TYB Şehir Sohbetleri kapsamında Necip Fazıl Parkı TYB Polatlı temsilciliğinde gerçekleştirilen ‘Bir Memleket sevdalısı: Ahmet Tevfik İleri’yi anma programına Polatlı Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Belediye Başkanı Yakup Çelik, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Öztürk, AK Parti Polatlı İlçe başkanı Faruk Bilici ve davetliler katıldı.

Söyleşide Sadık Yalsızuçanlar, Ahmet Tevfik İleri’nin bitmez tükenmez bir memleket sevdalısı olduğunu, ve ailesine temiz, namuslu, şerefli bir ad bıraktığını, 9 yıllık bakanlık yaptığı halde bir evinin bile olmadığını, kendisini memleketine adadığını söyledi.

Yalsızuçanlar, “Tevfik Bey 59 yıl yaşadı, Devlete 27 yıl hizmeti var. Darbeciler tekaüt maaşını bile çok görmüşler, öldüğü zaman beka alemine göçtüğünde evi yok, arabası yok, bankada parası yok. Nitekim Yassıada da, mal tahkikatı yapılırken maliye kayıtlarını çıkarttırıyorlar. Tevfik Bey’in bir tek kaydı çıkmış, o da Sümerbank’tan bir halı almışlar onun 3 bin lira taksiti varmış. Tevfik Bey eşine her gün mektup yazarmış. Son mektuplarının birinde, eşine ve çocuklarına yazdığı uzun mektubunda şöyle diyor: size mal mülk bırakmadım. Yalnızca namuslu, şerefli ve erkek bir ad bıraktım bununla da iftihar edeceksiniz. Başınız yere bakmayacaktır. Yani 9 buçuk sene bakanlık yapmış birinin evi yok.” diye konuştu.

Daha sonra Sadık Yalsızuçanlar, okurları için kitaplarını imzaladı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER