ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 15:40

Yavuz Nufel, şiir dostlarıyla buluştu


Gazeteciliği ve yazarlığının yanı sıra şiirleriyle de tanınan Yavuz Nufel, 2013’ün son dinletisini Rotterdam'da gerçekleştirdi.

Avrupa’ya işçi göçünün 50 yıllık hikayesini '50 Yıl Önce, 50 Yıl Sonra’ adlı dinletilerde anlatan Yavuz Nufel, Türkiye, Almanya, Hollanda ve Belçika’da zaman tünelinde yolculuk yaptırıyor.

Rotterdam'da 106 kez seyirci önüne çıkan Şair Yavuz Nufel, Hollanda'ya Türk işçi resmi göçünün 50. yılında sahneye çıkmaktan ayrı bir onur duyduğunu söyledi. Nufel, "25 yıldır göç konusu üzerinde araştırmalar yapıyorum. Onların şiirlerini destansı bir şekilde anlatmaya çalışıyorum. Özellikle birinci nesilden anılar topluyorum. Burada ki çektikleri zorlukları birikimleri ve planlarını 10'ar yıllık dilimler ile geriye dönük olarak anlatıyorum." dedi.

Nufel, "Bizim aslında birinci nesle ahde vefa göstermemiz lazım. Bu gün avukatlarımız, doktorlarımız, milletvekillerimiz ve işadamlarımız var ise o bir çift öküz iki dönüm tarla için gelenlerin çocukları bunlar. Bugün Avrupa'da 5 milyon Türk vatandaşı 70 bin işadamı ile 60 milyar bir ciroya sahip. Onların Hollanda'ya zorluklarla geliş tarihi süreçleri içerisinde şiir dinletisine gelenlere anlatmaya çalışıyorum." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER