ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 15:26

'Yaslıada' sahnede

27 Mayıs Darbesi'nin yıl dönümünde 'Yaslıada' adlı oyun sahnelenecek. Bu ülkede bir Başbakan asıldı.


 

27 Mayıs Darbesi’nin yıl dönümünde ‘Yaslıada’ sahnede – Bu ülkede bir Başbakan asıldı-

Bu ülkede bir başbakan asıldı. Onu darağacına gönderenler öyle eften püften sebepler bulmuşlardı ki, günümüzde bile ‘demokrasi tarihimizin alnında’ o utanç duruyor.

Onun ölümüyle boğmaya çalıştıkları şey, halkın iradesiydi. O iradenin baş kaldırmaması için sürekli bir ‘apolet’ gösterisi yapıldı. O kadar ki, yaşanan dramlar asla ‘sanat’ın alanına giremedi. Siyasal kavgalarda kaybettirilen iz belki de sahnelerde aranması gereken şeydi.

Bir süredir seyirciyle buluşan ‘Yaslıada’ oyunu, ‘ne yapılmadığını’ bilmenin yanı sıra ‘ne yaptıklarını’ bilen bir ekibin çalışması.

Oyunun yönetmeni Sami Gülbaba ‘yargılanan darbe’lere dikkat çekiyor:

“Adnan Menderes ve arkadaşlarına yapılanlar, milletin devletine olan güven ve sadakatine vurulmuş ağır bir darbedir. Bu anlamda, bugün darbelerin yargılanıyor olmasını önemsiyor ve destekliyor olmakla birlikte bu süreci, kaybolan güven ve sadakatin yeniden tesis edilmesi olarak değerlendiriyoruz. Bu oyun, bir yanıyla da bu sürece pozitif bir katkı amacı taşımaktadır.”

Aslında özel tiyatrolarda görmeye alışmadığımız bir sahne performansı var Yaslıada’nın. Perde açıldığında izleyiciyi üç oda karşılıyor. Üst katta sabık başvekil Adnan Menderes, alt odalarda ise Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan.
Oyun izleyiciye bir ‘ajitaston tuzağı’ kurmuyor. Yaşananları anlamaya çalışıyor. Kendisini iktidardan alıp hücreye atanlara karşı bile nazik, saygılı Adnan Menderes’in yaşadıklarını anlatırken, “Suçlu sensin, suçlu benim ve suçlu biziz!” diyen bir oyun.

Seyfullah Kartal, Adnan Menderes’i oynuyor. Sahnede hayat verdiği karakterlerin zor olmasına aldırmayan bir oyuncu Seyfullah Kartal. Temsil ettiği karakterle adeta bütünleşiyor.

Alper Türedi, Eşref Seyitoğlu, Vahdet Çakar, Hüseyin Santur, Seyit Korkmaz oyunun temposunun hiç düşmemesini sağlayan isimler.

Oyun, cevapların yanında saf tutmak yerine soruların içine yerleşmeyi tercih ediyor. Bu yüzden, sahnedeki Menderes darbecileriyle hesaplaşabiliyor.

Türlü fiili ve psikolojik işkencelere dayanırken, güçlü sorular sorabiliyor, ‘onu orada tutan güç’ün emir erleriyle milletini savunmak adına sesini yükseltebiliyor.

Yaslıada oyunu 24 Mayıs Cuma günü 20.00’de İstanbul’da Fatih Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.
Oyun 27 Mayıs Pazartesi akşamı 20.00’de Ankara Güzel Sanatlar Müdürlüğü Resim Heykel Sahnesi’nde gala yapacak.
Sanat dünyasının yanı sıra siyaset dünyasının da ilgisini çeken oyun, siyasete kurulan ‘sahne’yi tiyatro dünyasına çekerek taşları yerine oturtuyor.

Yassıada’yı Yaslıada olmaktan çıkaracak adımları atan iradeye güçlü katkı sunan oyun, ‘yakın tarihimizle bir kez daha yüzleşirken, millet olarak nerede hata yaptığımızı tekrar sorgulamak’ imkânı sunuyor. Darbelerin, baskıların sadece sahnelerde ‘oyun’ miktarınca kalması dileğiyle. 

Yaslıada’nın fragmanını buradan izleyebilirsiniz:

http://www.youtube.com/watch?v=EX8iMYmB11U

Oyundan görüntüler:

http://www.youtube.com/watch?v=4hzJ0npg6cU

http://www.youtube.com/watch?v=l1h8R0hFiF0

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER