ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 11:54

Yarıyıl tatilinde öğrencilerin tercihi kültür turları


Kış mevsiminin kurak geçmesi ve kayak merkezlerinde yeteri kadar kar bulunmaması, yarıyıl tatiline hazırlanan öğrencileri, kültür ve termal turizme yönlendirdi.
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, "Kültür turları ve termal turizme talep, sömestir döneminin öne çıkan tatil tercihleri arasında. Batı Karadeniz, Kapadokya ve Eskişehir kültür turları ile öne çıkarken, Bursa ve Kütahya termal turizm bakımından yoğun gören destinasyonlar arasında yer alıyor" dedi.
Ulusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kar kalınlığı istenilen seviyede olmayan kayak merkezlerindeki doluluk oranlarının, bu durumdan negatif etkilendiğini söyledi.
Uludağ'da ve Erciyes kayak merkezinde kar kalınlığının 10 santimetre düzeyinde olduğunu, doluluk oranlarının ise yüzde 40-45 civarında bulunduğunu belirten Ulusoy, Palandöken, Sarıkamış ve Kartalkaya kayak merkezlerinde ise kar kalınlıklarının 26 ile 40 santimetre arasında değiştiğini, doluluk oranlarının ise daha yüksek olduğunu dile getirdi.
Başaran Ulusoy, şu bilgileri verdi:
"Kültür turları ve termal turizme talep, sömestr döneminin öne çıkan tatil tercihleri arasında. Batı Karadeniz, Kapadokya ve Eskişehir kültür turlarıyla öne çıkarken, Bursa ve Kütahya, termal turizm bakımından yoğun gören destinasyonlar arasında yer alıyor.
Yakın destinasyonlar bu anlamda avantajlı olanaklar sağlıyor. Örneğin, Bansko (Makedonya) ve Bulgaristan, Türk vatandaşlarının ilgi gösterdiği kayak merkezleri arasında yer alıyor. Yurt dışı rezervasyonlarını önceden yapan vatandaşlarımız da Montecimione (İtalya) ve klasik İtalya turu (Roma, Floransa, Venedik), Orta Avrupa turu (Prag, Budapeşte, Viyana), Paris, Disneyland, İspanya, Dubai, Uzak Doğu ve Balkan turlarına ilgi göstermekteler."

- "Erken rezervasyon iç turizmde son derece başarılı oldu"

Başaran Ulusoy, 2009 yılında başlatılan Erken Rezervasyon Kampanyası'nın ana amacının, avantajlı ödeme kolaylıkları sağlayarak, daha fazla insanın tatil yapmasını sağlamak, bu yolla yurt içi turizmi canlandırmak ve Türkiye'ye gelen yabancı turistlerin daha uygun ödeme koşullarıyla seyahat ettiklerine yönelik yaygın algıyı değiştirmek olduğunu vurguladı.
"Bu kampanya iç turizm piyasasında son derece başarılı olmuştur" diyen Ulusoy, 2009 yılında 300 bin, 2010'da 1,3 milyon, 2011'de 1,5 milyon, 2012'de 2 milyon, 2013 yılında ise 2,5 milyon kişinin erken rezervasyon kampanyasından yararlandığını ifade etti.
Kampanyadan bu yıl 3 milyon kişinin yararlanmasını beklediklerini anlatan Ulusoy, seyahat acentalarının kredi kartına taksit imkanı sunduğunu, bankaların, tatil kredisi imkanı sağladığını ifade etti.
Ulusoy, kampanyanın, tatile çıkacaklara 72 saat kalana kadar mazeretsiz olarak rezervasyonunu iptal etme ve ödenmiş ücreti geri alma imkanı sunduğunu sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER