ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 17:06

Yaralı çakala ortez yapılacak


Bolu'nun Mengen ilçesinde yolun karşısına geçmeye çalışırken aracın çarpması sonucu beli kırılan çakala Eskişehir'de ortez yapılacak.

Yedigöller bölgesinde denetim yapan orman muhafaza ekipleri tarafından yol kenarında bulunan yaralı çakal, tedavi için Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine gönderildi.

Ankara'da gerekli sağlık kontrölünden geçirilen çakal, Eskişehir'de birçok hayvana ücretsiz protez ve ortez yapan bir ortopedi firması yetkililerine teslim edildi.

Firma sahibi Niyazi Çapa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çakala yolun karşısına geçerken araba çarptığını ve omurilikteki zedelenme sonucu arka iki ayağının felç olduğunu kaydetti.

Bolu Orman ve Su İşleri Müdürlüğü görevlilerinin kendilerine telefonla ulaştığını anlatan Çapa, şöyle konuştu:
"Bize telefonla ulaştılar. Biz de memnuniyetle yardımcı olacağımızı söyledik ve çakalı Eskişehir'e getirdiler. Ölçülerini aldık, hemen ona bir ortez yapmak için faaliyete geçtik. İnşallah bu gece onun ortezini hazırlayıp yarın yürütmeyi planlıyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 600 hayvana protez ve ortez yaptık ancak çakala protez yapmamıştık. Allah nasip ederse yarın bu yavrucağı yürüteceğiz. Belli bir süre ortez ile gezdikten sonra inşallah arka ayakları güçlenecek ve doğaya bırakılacak."
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER