ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 13:40

Yabancı turist sayısı yüzde 22,5 arttı


Bu yılın ocak-mart döneminde Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,5 arttı.
     Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Ar-Ge biriminin derlediği verilere göre, Almanya'dan gelen turist sayısı, yılın 3 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4 büyüme ile 561 bine yükseldi. Yüzde 18'den fazla artan Rusya pazarından gelenler ise 195 bin oldu. Yüzde 14 dolayında büyüyen İngiltere'den gelişler de 130 bini aştı. Geçen yıldan beri yavaşlayan Fransa pazarındaki gerileme yüzde 9 dolayında gerçekleşti.
     Türkiye, 3 aylık dönemde Kuzey ve Orta Avrupa pazarlarında çift haneli büyüme yakaladı. Lüksemburg ve Fransa'nın dışındaki Avrupa ülkelerinin tamamında artış görüldü. Bu dönemde Avrupa pazarlarının tamamındaki büyüme yüzde 14 ile 2 milyon bandına geldi.
     Öte yandan BDT pazarındaki büyüme de sürdü. Yılın ilk 3 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 dolayında gelişme gösteren BDT pazarlarından gelen ziyaretçi sayısı, 870 bini yakaladı. Aynı dönemde Afrika pazarlarında yüzde 19, Batı Asya bölgesinde yüzde 79, Asya bölgesinde yüzde 38, Amerika bölgesinde yüzde 50 dolayında yükseliş kaydedildi.
     Türkiye'nin yakın komşuları İran pazarında yüzde 7 dolayında daralma yaşanırken, İsrail pazarı olumlu siyasi gelişmelerin etkisiyle ciddi bir büyüme ivmesi yakaladı. Suriye'den girişlerde de önemli yükselişler yaşanıyor.
     Türkiye, 2012'nin ilk 3 ayında 3 milyon 439 bin kişi ağırlamasına karşılık, bu yılın aynı döneminde gelen turist sayısı 4 milyon 214 bine ulaştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER