ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 21:29

Yabancı öğrencilerden ''Türk Müziği Korosu''


Yurt dışında açtığı kültür merkezleriyle Türk dilini ve kültürünü tüm dünyaya tanıtan Yunus Emre Enstitüsü, Ankara'da eğitimine devam eden yabancı öğrencilerden ''Yunus Emre Enstitüsü Müzik Topluluğu Türk Müziği Korosu'' oluşturacak.
     Yunus Emre Enstitüsü Kültür ve Sanat Koordinatörü Babür Turna, yurt dışındaki Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinde Türk kültürünü tanıtmak amacıyla çeşitli sanatsal faaliyetlerin yapıldığını belirterek, özellikle Türk müziğine Avrupa'da ciddi bir ilgi olduğunu söyledi.
     Enstitünün Ankara'da okuyan yabancı öğrencilerin, hem müzik yoluyla Türk kültürünü tanımaları hem de Türkçelerini geliştirmelerine yardımcı olma amacıyla koro çalışması gerçekleştirdiğini kaydeden Turna, koronun adını ''Yunus Emre Enstitüsü Müzik Topluluğu Türk Müziği Korosu'' koyduklarını ifade etti.
     Ankara'da okuyan yabancı öğrencilerin Türk kültürü etrafında buluşmalarını sağlamayı amaçladığını dile getiren Turna, tamamını yabancıların oluşturduğu bir Türk müziği korosunun olmadığını kaydetti.
     Koroya katılacak öğrencilerin Türk kültürü ve müziği hakkında da bilgi sahibi olacaklarını söyleyen Turna, ''Batı müziğinde, Türk müziğinde var olan makamların büyük bir çoğunluğu yok. Bu tür ayrıntıları bu tür incelikleri öğrenmiş olacaklar. Sadece şarkı söylemeyecekler. Teorik bir alt yapı da kazanmış olacaklar. Temel düzeyde Türk müziği teorisini öğrenmiş olacaklar. Türk müziğinde olan batıda olmayan enstrümanları da tanıyacaklar. Aynı zamanda da icra edecekleri parçalarla Türkçelerini biraz olsun geliştirmelerini sağlayacağız'' ifadelerini kullandı.
     Türk müziği enstrümanları ve teorisinin de yurt dışında çok iyi bilinmediğini vurgulayan Turna, yabancı öğrencilerin koro vesilesiyle Türk müziğiyle bağlantı kurabileceklerini ve ülkelerine döndükten sonra da bu hobiyle ilgilenebileceklerini belirtti.
    
     -Koro 30 kişiden oluşacak-
    
     Koroyla ilgili seçmelerin yarın yapılacağını ifade eden Turna, koronun 15'i kız ve 15'i erkek olmak üzere toplam 30 kişiden oluşacağını bildirdi.
     Koronun, Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen kültürel etkinliklerle, yurt içinde ve yurt dışında düzenlenecek konser ve dinletilerle daha çok kişiye ulaşmasını hedeflediklerini dile getiren Turna, koronun yıl sonuna kadar çalışacağını, Serkan Şahin'in şefliğinde ve profesyonel saz icracıları eşliğinde konser vermesinin planlandığını ifade etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER