ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2017 Perşembe 16:41

"West Side Story" İstanbul'da sahneleniyor

"West Side Story" İstanbulda sahneleniyor

İlk kez sahnelendiği 1957'den bu yana William Shakespeare'in eseri "Romeo ve Juliet"in modern uyarlaması olarak tanımlanan "West Side Story" müzikali, 18 Mart'a kadar 20 gösteri yapacak


Broadway'in kült eserlerinden "West Side Story/Batı Yakası Hikayesi" müzikali, yaklaşık 80 kişilik ekibiyle Türkiye'de ilk kez sahne alıyor.

Uluslararası turne kapsamında Türkiye'de ilk gösterimi dün gerçekleştirilen müzikalin basın gösterimi, Zorlu PSM'de yapıldı.

Gösterimin ardından basın mensuplarına açıklama yapan müzikalin Baş Orkestra Şefi Donald Chan, daha önce de geldiği Türkiye'nin çok gelişmiş olduğunu söyledi.

Chan, "West Sid Story"nin çok meşhur, gösterişli ve kült bir müzikal olduğuna işaret ederek, müzikalin bir parçası olmaktan dolayı onur duyduğunu dile getirdi.

Müzikalde "Tony" karakterini canlandıran Kevin Hack, turneye uzun zamandır devam ettiklerini ve dünyanın birçok yerini dolaştıklarını aktardı.

Hack, Türkiye'de olmaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek, "Üst üste 21 performans için hazırlıklıyız. Böyle üst üste sahneye çıktığımız birçok yer oldu. Hatta 21 gösteriyi üst üste sunmak bizim için daha kolay ve büyük bir avantaj aslında. Bir rutin oluşuyor ve o rutinin içinde işimizi yapıyoruz." diye konuştu.

- "Kendimizi İstanbul'da tamamen güvende hissediyoruz"

Türkiye'de yaşanan terör olayları nedeniyle güvenlik korkusu hissetmediklerini dile getiren Hack, şunları kaydetti:

"Ekip üyelerinden Türkiye'ye gelmek istemeyen olmadı. Gelmeden önce aramızda bu konuyu görüştük. Şirketin New York ve Avrupa merkezi temsilcileri toplantı yaptı. Buraya gelip incelemeler yaptı. 3 hafta boyunca buradayız ve kendimizi İstanbul'da tamamen güvende hissediyoruz."

Müzikalde "Maria" karakterini canlandıran Jenna Burns ise İstanbul'a ilk kez geldiğini ve burada çok iyi vakit geçirdiğini anlattı.

İlk kez sahnelendiği 1957'den bu yana William Shakespeare'nin eseri "Romeo ve Juliet"in modern bir uyarlaması olarak tanımlanan "West Side Story"nin akılda kalan sahneleri "Maria", "Tonight", "America" ve "Cool", basın gösteriminde birebir oynandı.

- New York'un asi gençleri

Arthur Laurents'ın kitabından uyarlanan ve 60. yılına giren müzikalin yönetmenliğini Joey Mckneely üstleniyor.

Orijinal koreografisi Jerome Robbins'e ait müzikalde, Leonard Bernstein'in bestelediği, Stephen Sondheim'ın sözlerini yazdığı müzikler dikkati çekiyor.

Gençliğin, sokak çetelerinin, polis sirenlerinin, Porto Rikolu kızların, romantizmin, jazz ve rock'n rollun hikayesini buluşturan "West Side Story", 1950'lerin sonunda New York sokaklarında yaşayan asi gençlerin romantik ve dramatik öyküsünü anlatıyor.

Müzikalde Keely Beirne, Waldemar Quinones - Villanueava, Lance Hayes, Dennis Holland, Michael Scott, Kenn Christopher, Eric Rolland başta olmak üzere 33 oyuncu rol alıyor.

İlk gösterimini dün yapan "West Side Story", 18 Mart'a kadar 20 kez daha sahne alacak.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER