ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 21:13

Vali, Ahinin eli öptü


Konya Valisi Muammer Erol, Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında düzenlenen programda, kentte yılın Ahisi seçilen minibüsçü esnafına plaketini, elini öptükten sonra verdi.
Kutlamalar çerçevesinde ilk olarak, Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Borsası temsilcileri, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Ardından Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Konferans Salonu'ndaki programa geçildi.
Birlik Başkanı Bekir Duvarcı, Ahiliğin; sanat, ahlak, karşılıklı yardımlaşma, dayanışma ve konukseverliğin ifadesi olduğunu söyledi. Daha sonra Konya Valisi Muammer Erol, Ahilik kültürüne hizmetleri dolayısıyla bu yıl kentte yılın Ahisi seçilen Konya Minibüsçüler Ve Umum Servis Araçları Odası üyesi Ali Aydemir'in elini öperek plaketini verdi.
Erol, "Benim babam da 1982'de işçi emeklisi olduktan sonra bizleri geçindirme ve helal lokma yedirme kaygısıyla İstanbul'da trafiğin tam ortasında bir yerde, okul servisi taşımacılığı yapıyor. Halen yapar. Ali Amcanın şahsında ben babamın da elini öptüm. Babam kadar saygıyla hürmetle hepinizi selamlıyorum" dedi.
Kutlama programı, Ahilik'te kalfalığa geçişi sembolize eden temsili "Şed Kuşatma" töreniyle sona erdi. Programa Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, AK Parti Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakcı ve Hüseyin Üzülmez, CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven ile Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER