ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Mayıs 2014 Perşembe 12:16

Ünlü piyanistin davetiyle İtalya'da yarışacak

Ünlü piyanistin davetiyle İtalyada yarışacak

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı piyano bölümü öğrencisi Tuğrul Adiloğlu, İtalya Uluslararası Piyano Yarışması'na dünyaca ünlü piyanist Deniele Petralia'nın özel davetiyle katılacak.


Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı piyano bölümü öğrencisi Tuğrul Adiloğlu, İtalya Uluslararası Piyano Yarışması'na dünyaca ünlü piyanist Deniele Petralia'nın özel davetiyle katılacak.

Adiloğlu, 28-31 Haziran'da Katanya'da yapılacak yarışmada Türkiye'yi temsil edeceğini söyledi.
Piyano sanatçısı babası Hacıbaba Adiloğlu'nun yönlendirmesiyle 5 yaşında müzik dünyasına adım atan Tuğrul Adiloğlu, bugüne kadar katıldığı çeşitli uluslararası piyano yarışmalarından ödüllerle döndüğünü ifade etti.

Geçen ay Sırbistan'da 35 ülkeden 550 kişinin katıldığı Uluslararası Piyano Festivali'nde, jürinin seçtiği 15 kişi arasında yer aldığını belirten Adiloğlu, böylece Avrupa'nın en eski konser salonunda iki gala konseri verme ve jüri başkanı Petralia'dan özel ders alma hakkı kazandığını anlattı.

Adiloğlu, festivalde Türkiye'yi temsil eden tek sanatçı olarak gurur duyduğunu ve buradaki başarısıyla dikkatini çektiğini ifade ederek, "Petralia, başarılı olacağıma inandı ve ana vatanındaki yarışmaya katılmamı tavsiye etti. Ben de bunun için elimden geleni yapacağım" dedi.

-"Amacım, müziğimle kalplerine dokunmak"

Daha önce de çeşitli uluslararası yarışmalarda farklı dereceler elde eden Adiloğlu, "Elimden geldiğince ülkemi temsil etmeye çalışıyorum. Bu kolay değil, günde 8 saatlik bir çalışma gerektiriyor ve 5-6 yaşımdan bu yana bu böyle devam etti. Ama gurur verici olan yanı şu ki önemli müzisyenler tarafından takdir ediliyorum ve bu beni çalışmaya itiyor" diye konuştu.
Adiloğlu, piyanosuz bir hayat düşünemediğini söyleyerek, geleceğe yönelik planlarıyla ilgili "İdil Biret de küçük yaşlarda yeteneği takdir edilerek ufak adımlarla bugün saygıdeğer bir isim haline geldi. Ben de şöyle yorumluyorum: Sırbistan'da seyirciler beni dinlemekten zevk aldıklarını ve mutlu olduklarını söylediler. Bu beni derinden etkiledi çünkü asıl önemli olan insanların beni nasıl kabul ettiğidir. Bu yüzden amacım, insanları mutlu etmek ve ülkem adına müziğimle onların kalplerine dokunmak" görüşünü bildirdi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER