ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 13:31

Ünlü Halk Ozanı Aşık Şenlik unutulmadı

Ünlü Halk Ozanı Aşık Şenlik unutulmadı


Ardahan İl Özel İdaresi'nin yaz sezonu açılışı, ünlü halk ozanı Âşık Şenlik’in 100. ölüm yıl dönümü dolayısıyla Aşıkşenlik beldesinde yapıldı.

İl özel idaresinin açılış töreni için Aşıkşenlik beldesine giden protokol, halk ozanının kabrini ziyaret edip dua etti. Kabir ziyaretinde Vali Azizoğlu, Âşık Şenlik'in büyük bir halk ozanı olduğunu ifade etti. Vali Azizoğlu, 93 harbinde Osmanlı-Rus savaşlarında Âşık Şenlik'in halk önderliği yaptığına dikkat çekti. Ozanın, ünlü şiiri '93 Koçaklaması'nı bu esnada söylediğini hatırlatan Vali Azizoğlu, 'Can sağ iken yurt verilmez düşmana' mısrasının o dönemki yurt savunmasının temel felsefesini oluşturduğunu kaydetti. Vali Azizoğlu, 100. ölüm dönümünde Âşık Şenlik'i rahmet ve minnetle andıklarını dile getirdi.

"ULAŞIMDA GÜZEL İMKANLAR SUNMAK HEDEFİMİZ"

Daha sonra il özel idaresinin açılış töreni gerçekleştirildi. Vali Azizoğlu, İl Özel İdaresi'nin sezonunu Çıldır Güvenocak köyü ile Aşıkşenlik beldesi arasında yol yapımıyla açtıklarını da belirterek, ulaşımda daha güzel imkânları vatandaşa sunmayı istediklerini anlattı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mete Özdemir kışa daha iyi girmek istediklerini belirterek, yol yapımı, bakım ve onarımlarla iyi bir dönemin olması için çabaladıklarını kaydetti. Açılışın yapılmasıyla ekipler, Güvenocak köyü ile Aşıkşenlik belde yolunun yapımına başladı.

AŞIK ŞENLİK

Asıl adı Hasan olan Şenlik, 1850'de Çıldır Aşıkşenlik kasabasında dünyaya geldi. 19 yaşındayken saz çalmayı öğrenen Şenlik, Kars, Ahıska, Borçalı, Tiflis ve çeşitli bölgeleri gezerek çağının diğer saz şairiyle karşılaşmalar yaptı.
1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı esnasında halk-toplum önderliği yaptı. Ünlü şiiri '93 Koçaklaması'nı bu esnada söyledi. Bu şiirde geçen, 'Can sağ iken yurt verilmez düşmana' mısrası o dönemki yurt savunmasının temel felsefesini oluşturdu. Yöre saz şairlerinden âşık meclislerinde dinledikleri, yine yörede yapılan sohbetlerden ve okunan cenk kitaplarından faydalandığı, şiirlerinde Köroğlu, Dadaloğlu ve Karacaoğlan ile Azerbaycan sahası saz şairlerinden Hasta Hasan'ın etkisi olduğu görülür. Kendi çağında ve kendisinden sonra gelen pek çok saz şairi üzerinde etkisi olmuştur. Sümmani, Posoflu Zülâli, Azerbaycanlı Âşık Elesker bunlardan bazılarıdır. Âşık Şenlik 1913'te vefat etmiştir. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER